Jak wybrać amplituner

Jakościowy amplituner odznacza się dobrze wykonanym wzmacniaczem z maksymalnie wiernym sygnałem wyjściowym. Jeżeli priorytetem jest słuchanie muzyki w trybie stereo, należy wziąć pod uwagę oddzielne urządzenie - wzmacniacz stereo.

Tańsze amplitunery nie są odpowiednie dla tego typu słuchania muzyki. Kalibracja ustawienia pogłosu z uwzględnieniem parametrów pomieszczenia. Kolejną interesującą funkcją jest DSP - cyfrowy procesor sygnału. Umożliwia tworzenie dowolnej korekcji dotyczącej akustyki i dynamiki sygnału dźwiękowego.

Bardzo ważną cechą mówiąca o jakości amplitunera jest także certyfikat "THX", który gwarantuje surowe testy przed wprowadzeniem urządzenia do produkcji. Ten certyfikat posiada naprawdę niewiele modeli.

Jak dużej moc potrzebujmy?

Większość pewnie by odpowiedziała: Jak największej. Ale to nie jest do końca prawda. Zdecydowana większość obecnie produkowanych urządzeń dysponuje wystarczającą mocą dla niemal każdego zastosowania. Oczywiście, możemy napotkać ograniczenia (jak na przykład niezwykle duże pomieszczenia), ale większość użytkowników zamierza korzystać z amplitunera w mniejszym lub większym pokoju mieszkalnym Zazwyczaj osiągana moc znajduje się w zakresie od 70 W na kanał do 140 W i więcej.

Jak wybrać amplituner

Impedancja - na co zwrócić uwagę

O wiele ważniejsze jest sprawdzenie wartości impedancji. Niewłaściwy wybór amplitunera dla zestawu głośników (i na odwrót) może spowodować niemałe problemy. Obecnie obowiązują następujące zasady. Jeśli amplituner ma najniższa impedancję 8 Ohmów, należy do niego podłączyć głośniki o takiej samej lub większej wartości Złamanie tej zasady w większości przypadków skutkuje uszkodzeniem jednego lub obu urządzeń. Przykład niewłaściwego podłączenia: Amplituner 8 Ohmów, głośniki 4 Ohmy.

Dekodery dźwięku przestrzennego

Dekodery mają za zadanie przekazanie danych cyfrowych do odpowiedniej liczby kanałów dźwiękowych. W ostatnich latach większość filmów na DVD jest kodowana w systemie Dolby Digital i DTS. Różnice w technologii użytej w klasycznych kinach i w domowych urządzeniach zacierają się i w konsekwencji jest wszystko jedno jaki format dźwięku został wybrany.

Wszystkie urządzenia przeznaczone do użytku w kinach domowych zawierają dekoder Dolby digital i większość także DTS. Jeśli zamierzamy przygotować się na zakup układu ośmiokanałowego, należy szukać logo Dolby Digital EX i DTS ES. Jednakże stale następuje rozwój i ci, którzy są zainteresowani najnowszymi technologiami i najlepszym dźwiękiem powinni zwracać uwagę na obecność oznaczeń Dolby True HD, DTS HD Master Audio itp. Nie można zapominać także o kompatybilności ze starszym Dolby Pro Logic (DPL II), który znajduje się na kasetach wideo.

Do pozostałych dekoderów dźwięku przestrzennego należy także DPL IIz, który poszerza przednią część przestrzeni dźwiękowej o kolejne dwa głośniki, które zazwyczaj wiesza się na ścianie i znajdują się nad przednim głośnikiem.

Najpopularniejsze formaty dźwiękowe: Dolby DPL II., Dolby Digital, DTS.

Liczba kanałów - stereo czy 7.1?

Postęp techniczny w połączeniu z konkurencją dał początek systemowi dźwiękowemu z aż 8 kanałami. Taka liczba robi duże wrażenie, ale należy sobie uświadomić, że stwarza to konieczność posiadania dla każdego kanału osobnego głośnika. Wypełnienie pokoju (w przypadku wersji 7.1) ośmioma głośnikami i okablowaniem, nastręcza wiele problemów pod względem rozmieszczenia wizualnego i akustycznego. Dla dobrego jakościowo odtwarzania dźwięku wystarczy także wariant 5.1, a czasem i zwykłe "stereo".

Niektóre współczesne amplitunery oferują możliwość konfiguracji 7.2, gdzie istnieje opcja podłączenia dwóch subwooferów i tym samym podnieść jakość dźwięku niskich tonów, głównie wykorzystywanych w kinie domowym.

Wejścia

Ważna jest odpowiednia ilość wejść analogowych i cyfrowych HDMI, optycznych i koncentrycznych. Jeśli rozglądamy się za odtwarzaczem Blu-ray, należy sprawdzić czy przynajmniej niektóre wejścia HDMI są w formacie HDMI 1.3 (w przypadku amplitunerów z dekoderami formatu HD jest to standard).

W obecnym czasie nowe modele dysponują HDMI 1.4, które wspierają format 3D i dźwięk zwrotny z TV (Audio Return Channel).

Niektóre modele umożliwiają podłączenia zewnętrznego urządzenia przez port USB jak np. pamięć flash, odtwarzacz mp3, lub Apple iPod/iPhone, bez konieczności dodatkowej stacji dokującej. Jeśli produkt nie jest wyposażony w port USB, niektóre marki, np. Onkyo dysponują stacją dokująca dla iPod/iPhone, która umożliwia podłączenia tych urządzeń do amplituner bez użycia portu USB.

Tuner

Amplituner zgodnie ze swoja nazwa pierwotnie był przeznaczony do odbierania sygnału radiowego. Dokładnie mówiąc chodziło o urządzenie integrujące radio ze wzmacniaczem. Z uwagi na to, że naziemne nadajniki DAB są u nas jeszcze pieśnią przyszłości, wystarczy szukać klasycznego tunera FM (co jest standardem w wyposażeniu wszystkich amplitunerów).

Połączenie sieciowe

Połączenie sieciowe umożliwia streaming dźwięku z PC lub słuchanie internetowego radia.

Rozdzielczość

Średnie i wyższe modele amplitunerów posiadają także upscaling do rozdzielczości 1080p, gdzie zwykły sygnał PAL 720x576 do 1920x1080, który jest odpowiedni dla nowych typów telewizorów LCD i plazmowych.