Jak wybrać aparat cyfrowy

Przed wyborem odpowiedniego aparatu cyfrowego należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które zawężą i ułatwią wybór właściwego aparatu.

 1. Jaką sumę chcę zainwestować w aparat?
 2. W jakim celu kupuję aparat?
 3. Jakiego rodzaju fotografii potrzebuję (dla potrzeb rodzinnych, czy o charakterze profesjonalnym)?
 4. Chcę aparatem zainteresować otoczenie (ma mieć interesujący wygląd, małe rozmiary, itp.)?

Każdy ustala jakiś limit ceny przy kupnie aparatu. Jeśli wprowadzicie możliwość klasyfikacji aparatów według ceny, wasz wybór zawęzi się i będzie wam łatwiej wybrać sobie idealny aparat.

Uważacie się za amatora lub chcecie robić zdjęcia pół amatorskie, czy amatorskie? Na początku sami ustalcie, co jest dla was najbardziej odpowiednie. Wystarczy odpowiedzieć sobie na pytanie 2. i 3. i zobaczyć poniższy podział:

Podział aparatów

Aparaty kompaktowe

Jeśli chcecie zajmować się jedynie standardowym fotografowaniem (urlop, uroczystości, fotografie rodzinne), to aparaty te spełnią jednoznacznie takie wymagania jak łatwość posługiwania się czy tryby automatyczne.

Obsługa tych aparatów jest prosta, wyposażone są w liczne tryby automatyczne, które nastawią za was właściwy czas, czułość i inne parametry konieczne dla uzyskania jak najlepszych zdjęć. Wyposażone są w niewymienny zoom optyczny o krotności 3×-5× a przy tym mają małe rozmiary. Stanowią praktyczny sprzęt dla każdego niewymagającego użytkownika, który chce uzyskać dobrej jakości zdjęcia bez potrzeby poświęcania czasu na ustawianie aparatu.

Aparaty z ultra zoomem

Ten rodzaj aparatu nadaje się dla bardziej wymagających fotografów, którzy chcą być twórczy i robić zdjęcia zgodnie ze swoimi wyobrażeniami, lub po prostu bawią się podczas fotografowania stosując ręczne ustawienia i chętnie eksperymentują.

Od aparatów z ultra zoomem można oczekiwać bardzo dobrego wyposażenia w funkcje, w większości przypadków mają również wizjer elektroniczny. Krotność zooma optycznego wynosi 10× i więcej.

Skuteczny stabilizator obrazu, bez którego prawie niemożliwe jest zrobienie ostrej fotografii za pomocą takiego obiektywu, jest w tych aparatach niemal oczywistością.

Lustrzanki cyfrowe

Lustrzanki cyfrowe możemy prosto podzielić na profesjonalne i dla zaawansowanych amatorów, którzy fotografują najróżniejsze akcje i sporty, koncerty i wymagają wysokiej jakości uzyskiwanych zdjęć.

Typową cechą lustrzanek cyfrowych jest to, że mają wymienne obiektywy z różnym kątem widzenia, umożliwiają zastosowanie dodatkowych lamp błyskowych, umożliwiają zakładanie na obiektywy filtrów, osłon przeciwsłonecznych i wielu innych uzupełnień i akcesoriów.

Obiektyw ma bezspornie duży wpływ na jakość uzyskanych fotografii, i dlatego ważne jest, by zwrócić uwagę na jakość kupowanego obiektywu i poświęcić zakupowi maksymalnie dużo uwagi.

Jak wybrać aparat cyfrowy

Ważne parametry aparatów

Matryca

Ważnym elementem aparatu jest matryca cyfrowa. Na każdym aparacie podaje się rozdzielczość matrycy. Wyrażana jest ona w megapikselach (Mpix, Mpx), oznaczających milion punktów, z których składa się zapis (fotografia).

Proste twierdzenie dotyczące megapikseli: im więcej megapikseli, tym wyższa jest jakość gotowej fotografii.

Jeśli chodzi o liczbę Mpix, to obecnie już wszystkie aparaty spełniają warunki uzyskiwania zdjęć wysokiej jakości.

Czułość matrycy

Czułość wyraża się w jednostkach ISO. Każde podwojenie wartości ISO oznacza, że prawidłowe naświetlenie wymaga dwa razy mniejszej ilości światła.

Do podstawowych czułości zaliczamy ISO 100, 200 i 400. Nadają sie one do fotografowania np. w słoneczny dzień, do zwykłych zastosowań, wyższe wartości czułości stosuje się np. przy fotografowaniu wieczorem i przy gorszych warunkach oświetleniowych (noc itp.).

Do wyższych czułości zaliczamy ISO 800 i wyższe (odpowiednie przy złych i niewystarczających warunkach oświetleniowych).

Proste twierdzenie o czułości

 • Im wyższa czułość, tym krótszy jest czas potrzebny do uzyskania właściwego naświetlenia.
 • Im wyższe ustawienie ISO, tym wyraźniej występują na zdjęciu szumy elektroniczne, pogarszające zdjęcie.

Zawsze lepiej wybrać urządzenie z większym zakresem czułości, umożliwiające fotografowanie w różnych warunkach.

Sposoby zasilania aparatów

 • Baterie typu AA
 • Akumulatory Li-ion

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, co jest lepsze lub bardziej odpowiednie, chyba tylko pod względem ekonomicznym – baterie AA z ładowarką z reguły nie są dołączane do opakowania aparatu, a więc trzeba jest dokupić.

Natomiast akumulator Li-ion stanowi standardową część pakietu aparatu.

Parametry i funkcje aparatu

Tryb auto (automatyka)

Najprostszy tryb ekspozycyjny zapewniający ostre i dobrze naświetlone zdjęcia. Tryb ten najbardziej nadaje się do zwykłego fotografowania, sam nastawia wszystko, co jest potrzebne. Wystarczy włączyć aparat i naciskać spust. O nic więcej nie musicie się martwić.

Stabilizacja obrazu (stabilizator)

Jego celem jest unieruchomienie obrazu, by nie uległ rozmyciu. Stabilizator może działać na kilka sposobów.

 • Wbudowany w obiektyw:
  wykorzystuje ruch elementu optycznego. Efekt widoczny jest podczas fotografowania, obraz na wyświetlaczu lub w wizjerze zdaje się zatrzymać
 • Wbudowany w korpus:
  wykorzystuje ruch matrycy, a więc efekt taki sam, jak w przypadku stabilizatora wbudowanego w obiektyw. Efektu nie widać na wyświetlaczu ani w wizjerze, widać tylko gotową fotografię.
 • Cyfrowy stabilizator obrazu:
  w istocie chodzi o podwyższenie czułości matrycy, a więc skrócenie czasu ekspozycji. Zastosowanie tego rodzaju stabilizacji prowadzi jednak do niepożądanego obniżenia jakości gotowego zdjęcia
 • Podwójny stabilizator obrazu:
  połączenie obu systemów stabilizacji: optycznego i cyfrowego

Zrównoważenie bieli

Celem funkcji jest zmiana przedstawienia barw, szczególnie bieli, ponieważ różne źródła światła mają różną temperaturę barwową. Z tego względu prawie zawsze istnieje możliwość włączenia w aparacie funkcji automatycznego zrównoważenia bieli. Niektóre aparaty umożliwiają ustawienie zrównoważenia bieli również w sposób ręczny.

Jak wybrać aparat cyfrowy

Wykrywanie twarzy FACE DETECTION

Rozpoznawanie twarzy jest funkcją bardzo ważną i mającą zastosowanie, ponieważ twarze ludzi stanowią dużą część zwykłych zdjęć. Gdy tylko na wyświetlaczu LCD pojawi się ostry obraz twarzy, ustawienia aparatu dostosowują się tak, by uzyskać optymalny wynik, wystarczająco jasny i przede wszystkim ostry.

Zdjęcia seryjne

Chodzi o rejestrację serii fotografii szybko po sobie następujących.

Zwykłe aparaty fotograficzne są w stanie fotografować z szybkością ok. 2 zdjęć na sekundę. Tańsze lustrzanki robią ok. 3 zdjęć na sekundę a sprawniejsze lustrzanki do około 5 zdjęć na sekundę.

Profesjonalne aparaty, czy aparaty które są przeznaczone dla reporterów, dziennikarzy itp. są w stanie zrobić 8 – 10 zdjęć na sekundę, przy zachowaniu pełnej jakości.

Filtry barwne

Niemal wszystkie aparaty pozwalają na wykonanie fotografii w trybie czarno-białym lub bardzo popularnej sepii (imituje stare fotografie z typowym żółtym odcieniem).

Redukcja czerwonych oczu

Jest to funkcja oprogramowania poszukująca dwóch sąsiadujących obszarów z czerwonym kolorem. Uznaje jest za źrenice i wypełnia jest czernią.

Makro

Tryb, przy którym można ustawić ostro na bardzo bliskie przedmioty. Najbliższa odległość, na którą aparat jest w stanie nastawić ostrość zależy od typu aparatu.

Nastawienie tego trybu umożliwia uzyskanie szczegółowych ujęć miniaturowych motywów (kwiaty roślin, owady, biżuteria, piasek, kamyczki, przedmioty ze strukturą itd.)

Krotność zoomu

Standardowo każdy aparat wyposażony jest w 3× zoom optyczny, co wystarcza do fotografowania zwykłych akcji i sytuacji. Obecnie dysponujemy również aparatami wyposażonymi w nawet 30× zoom optyczny.

Aparat z zoomem optycznym o krotności większej niż 3× umożliwia robienie z jednego miejsca fotografować całą scenę, jej szczegóły albo obiekty bardzo oddalone.

Fotografowanie zoomem o krotności większej od 3× wymaga dobrego światła, ponieważ przy gorszym oświetleniu bardzo często następuje rozmazanie zdjęcia, dlatego trzeba zastosować optyczną lub dualną stabilizację obrazu.

Materiał i wytrzymałość aparatu

Wybrać aparat metalowy czy plastykowy?

Błędnie przypuszczacie, że różnią się, jeśli chodzi o wytrzymałość. Jest to naprawdę tylko przypuszczenie, metalowy aparat naprawdę nie jest bardziej wytrzymały.

Jeśli chodzi o materiał, jest to przede wszystkim efekt związany z wzornictwem. Metalowe aparaty są bardziej eleganckie od plastykowych i droższe.

Większość aparatów, o ile nie są oznaczone jajo przeznaczone do używania na zewnątrz (outdoor), jest bardzo delikatna. Szkodzi im wiele rzeczy, takich jak uderzenie, nagła zmiana temperatury, wilgoć, itd.

Jeśli chcecie, by aparat dotrzymywał tempa waszemu aktywnemu życiu i był wytrzymały tak samo, jak wy, wybierzcie aparaty, z oznaczeniem „outdoor”. Każdy aparat ma zaznaczone (napisane), co dokładnie potrafi i w jak skrajnych warunkach można go używać bez ryzyka uszkodzenia.