Jak wybrać biegówki

Co może być w zimie lepszego i zdrowszego niż wyruszyć na biegówkach na zaśnieżone pagórki? Nie macie biegówek? Żaden problem, poradzimy, jak wybrać właściwe.

Przy wyborze nart biegowych trzeba zastanowić się, do czego będziecie używać nart. Potrzebne są wam narty sportowe czy rekreacyjne? Będziecie używać nart przeważnie na przygotowanych trasach czy w terenie otwartym? Biegacie stylem klasycznym czy wolicie styl łyżwowy?

Większość czołowych producentów rozróżnia mniej więcej siedem do ośmiu podstawowych kategorii nart – wyścigowe, sportowe, rekreacyjne, fitness, juniorskie, damskie i back country. Przy tym konkretne nazwy kategorii mogą być odmienne u różnych producentów. Przyjrzyjcie się, które są odpowiednie dla was.

Narty sportowe

Narty sportowe są przeznaczone dla narciarzy, którzy lubią dobry poślizg i dobre właściwości jezdne. Można na nich z powodzeniem brać udział w zawodach niższych kategorii.

Narty rekreacyjne i fitness

Narty rekreacyjne są przeznaczone do spokojnej jazdy na stabilnej, wytrzymałej, nie mniej jednak cięższej narcie. Narty fitness pojawiły się na rynku przed mniej więcej pięcioma laty i są przeznaczone dla ludzi, którzy lubią się wyróżniać, którzy lubią ruch w różnych postaciach i nie chcą porównywać swoich osiągnięć – dla sportowców, którzy w zimie na pewien czas opuszczają ośrodki fitness i przenoszą się do ośrodków zimowych.

Jak wybrać biegówki

Narty juniorskie

Narty juniorskie produkuje się dla młodszych narciarzy i w niektórych przypadkach można je zalecić również bardziej subtelnym kobietom. Specjalną kategorię stanowią narty damskie. Ta kategorie pod względem technologicznym przenika się z nartami sportowymi, rekreacyjnymi i fitness, ale są pod względem twardości i konstrukcji dostosowane do kobiet.

Narty back country

W kategorii back country czasami wyróżnia się jeszcze narty typu telemark. W obu wypadkach chodzi o bardzo odporne narty o solidnej konstrukcji, szersze, ze stalowymi krawędziami, przeznaczone do jazdy po otwartym terenie wśród zaśnieżonych równin i wzgórz.

Narty w różnych kategoriach można następnie podzielić na narty do biegu łyżwowego, klasycznego, kombi lub narty z łuskami. W zależności od tego należy również wybrać optymalną długość narty, z którą następnie wiąże się jedna z podstawowych cech nart, a mianowicie jej „prowadzenie się“ – zdolność utrzymania prostego kierunku. Im narty dłuższe, tym lepiej prowadzą się. Z kolei pogarsza się zwrotność nart i wzrasta ich ciężar.

Co to są narty z łuskami?

Wszyscy czołowi producenci mają w swojej ofercie narty z łuskami, z reguły umieszczają je w kategorii fitness. Ślizgi tych nart mają wyfrezowane lub wytłoczone występy w kształcie „łusek“, stąd powszechnie używana nazwa. Łuski podczas odbicia zacinają się w śniegu zapobiegając poślizgowi. Najlepiej sprawdzają się takie narty podczas zmiennych warunków śniegowych przy temperaturze około zera. Wadą tych nart jest zwiększony poziom hałasu, gorszy poślizg, nie nadają się do używania na zbyt miękkiej powierzchni (świeży puch) oraz na zbyt twardym śniegu (firn, lód). Nie zapominajcie, że „łusek“ nigdy nie wolno smarować tradycyjnym woskiem!

Jak wybrać biegówki

Właściwa długość i szerokość

Ogólne reguły, opierające się na zaleceniach producentów, mówią, że narty do stylu łyżwowego kupujemy o długości odpowiadającej wzrostowi plus 10 cm. Zwróćcie uwagę na to, że długość określona na narcie oznacza długość ślizgu, a faktyczna długość narty, którą stawia się obok narciarza jest o 3–4 cm krótsza. Narty do stylu klasycznego powinny być o 20 do 30 cm dłuższe od wzrostu narciarza. Podobnie jest w przypadku nart z łuskami.

W przedziale długości między nartami do stylu łyżwowego a klasycznego mieści się bardzo popularna kategoria nart kombi (czasami oznaczana jako uniwersalna). Tutaj warto się zastanowić, czy narciarz będzie więcej biegał stylem łyżwowym i tylko czasami przejedzie się stylem klasycznym czy na odwrót. W zależności od tego będzie optymalna długość narty kombi krótsza, tzn. 10–15 cm ponad wzrost, lub dłuższa, tzn. 15–25 cm ponad wzrost. Narty kategorii fitness zawsze zaleca się o 5–10 cm krótsze od klasycznych nart dla takiego samego narciarza.

W nartach klasycznych i uniwersalnych w sklepie zmierzą wam długość strefy smarowania. Optymalna długość strefy smarowania wynosi 60–70 cm dla twardych smarów i 50–60 cm dla płynnych smarów do podjazdów przy długości narty ok. 200 cm.

Jeśli chodzi o szerokości nart, do celów narciarstwa rekreacyjnego, gdy jeździcie na nartach często poza utartymi szlakami, dobrze jest wybrać narty o szerokości 47 mm lub szersze. Narty sportowe i wyścigowe mają najczęściej szerokość 45 mm i mniejszą.