Jak wybrać cyfrową kamerę wideo

Fotografie mają swój urok, ale tak samo kuszą również ruchome obrazki. Szczególnie te z cyfrowych kamer, które znalazły już sobie stałe miejsce u wielu czeskich rodzin. Do niektórych wydarzeń wideo nadaje się bardziej, jeśli macie małe dzieci lub po prostu lubicie kręcić filmy.

Rozglądacie się za kamerą cyfrową? Jak wybrać tę najlepszą?

Jak każdy dobry zakup, również nabycie kamery cyfrowej zaczyna się od dokładnego zastanowienia się.

  1. Jaką sumę gotowi jesteście zainwestować w kamerę?
  2. Dlaczego właściwie chcecie ją kupić?
  3. Chcecie nagrywać swoich bliskich czy macie ambicje profesjonalne?
  4. Jak chcecie archiwizować nagrane wideo?
  5. Czu ważny jest dla was również wygląd kamery?

Końcowy wybór będzie kombinacją wszystkich wyżej podanych punktów widzenia, idealnie byłoby jednak krąg produktów ograniczyć zaraz na początku poprzez ustalenie widełek cenowych. Podjęcie decyzji będzie znacznie ułatwione, jeśli będziecie porównywać kamery z podobnych kategorii cenowych. Druga możliwość polega na wypisaniu funkcji, jakie chcecie, by kamera miała a następnie rozglądnięciu się, ile taki sprzęt będzie kosztować.

Na co będę zapisywać?

Najczęściej kamery dzielimy w zależności od tego, gdzie zapisywany jest nagrany film. Mówimy więc o kamerach HDD i kamerach z zapisem na karty pamięci.

Kamery HDD

W pierwszym typie kamer występuje odmiana twardego dysku znanego z klasycznych komputerów. Jest on oczywiście mniejszy, ale zasada jest taka sama – wewnątrz kamery znajduje się komponent, na którym zapisywane są filmy.

Zaletą twardych dysków jest ich duża pojemność sięgająca setek GB. Tak więc HDD mieści się wiele godzin zapisu bez przerw. Kamery HDD idealnie nadają się do filmowania na wakacjach, weselu czy podobnych imprezach, na które byłoby niepraktycznie brać mnóstwo kart pamięci wymagających częstej wymiany podczas filmowania.

Ponadto kamery HDD zazwyczaj oferują wybór i mogą pracować również z kartami. Jest to przydatne np. w sytuacji, gdy pojemność twardego dysku skończy się. Wideo z dysku należy wtedy przegrać do komputera lub na płytę DVD lub na nagrywarkę z HDD.

Oczywiście, kamery HDD mają również słabe strony. Dla kogoś może być wadą brak klasycznego wizjera, którego na razie nie ma żadna kamera HDD. Twardy dysk jest przy tym względnie delikatnym elementem, więc kamera nie znosi nieostrożnego obchodzenia się. Kamery te są też większe.

Jak wybrać cyfrową kamerę wideo

Kamery z zapisem na karty pamięci

Kamery wideo na karty pamięci są obecnie bardziej rozpowszechnione. Są bardzo kompaktowe, ponieważ karta jest mała, a przy tym znosi również mniej ostrożne obchodzenie się. W karty wystarczy zainwestować przy kupnie, później nie trzeba na nie wydawać pieniędzy, ponieważ znane są z długiej żywotności. Zapis z karty łatwo przenosi się do komputera.

Jakość i rodzaje zapisu

Już wiemy, gdzie kamery mogą przechowywać zapis. Teraz jeszcze powiemy, jakiej jakości zapis potrafi kamera stworzyć.

Zapis w kodeku

To, co kamera sfilmuje, zostaje od razu poddane kompresji a więc w jakiś sposób przerobione i zmniejszone. Ogromną zaletą jest to, że takie wideo zajmuje mniej miejsca i praca z nim jest szybsza i wymaga mniej od komputera.

Zapis Full HD

Sekwencję wideo nagrywa się w rozdzielczości 1920x1080 px. Takie wideo nadaje się do oglądania na telewizorach LCD lub plazmowych. Należy uważać jednak na starsze telewizory, które mają oznaczenie HD Ready. Oznacza to, że telewizor wprawdzie jest kompatybilny z Full HD, ale nie potrafi przedstawić wideo w jego pełnej rozdzielczości.

Matryca

Na koniec powinniście się dowiedzieć, jakie są rodzaje matryc światłoczułych – elementów, których zadaniem jest zapis obrazu.

  1. Klasyczną matrycę 800.000px znajdziecie w większości podstawowych modeli. Czasami mają większą rozdzielczość, ale nie ma to zasadniczego wpływu na jakość wideo, co najwyżej pozwala uzyskać lepsze fotografie.
  2. Bardzo popularne są kamery z trzema matrycami, półprofesjonalne lub profesjonalne. Ich główną zaletą jest to, że każda z trzech matryc zajmuje się jednym kolorem z podstawowego spektrum RGB, a więc czerwonym, niebieskim i zielonym. Następnie kamera łączy te trzy kolory tworząc obraz o bardzo wiernych barwach i dobrej dynamice. Takie kamery nadają się głównie do filmowania w plenerze, gdzie w pełni można wykorzystać ich potencjał.
  3. Inną technologię reprezentuje tzw. matryca CMOS, która ma lepszą dynamikę barw i wierność ich reprodukcji, na ogół jednak nie na tyle, co wyżej opisana technologia z trzema matrycami. Jest jednak bardziej efektywna przy filmowaniu we wnętrzach lub w ogóle tam, gdzie jest słabe oświetlenie.