Jak wybierać głośniki

Wybór zestawu głośników wpływa na ostateczną jakość dźwięku. Z punktu widzenia wielkości i kształtu można je podzielić na regałowe, kolumnowe, średniotonowe, surround, subwooferykompletne zestawy przede wszystkim dla kina domowego.

Jeszcze przed wyborem

Choćby z tego powodu, że większość z nas ma za ścianą sąsiadów, wielkość zestawu głośnikowego należy przystosować do wielkości pomieszczenia, gdzie będzie używany. Przy wybraniu złych proporcji dźwięk robi się dudniący.

 • głośniki dwupasmowe są pozbawione dolnej oktawy, ale celują w odtwarzaniu średniego zakresu..
 • trzypasmowe zestawy głośnikowe są zdolne do przenoszenia wszystkich podstawowych częstotliwości, ale bardzo ciężko je rozdzielić i uzgodnić fazy.
 • głośniki do kina domowego nie obejdą się bez subwoofera.

Istotne parametry

 • moc - wybieramy ją z uwzględnieniem wielkości pomieszczenia a następnie musimy sprawdzić jak jest opisana. Najczęściej podawana jest moc Maksymalna, ale dotyczy ona mocy krótkotrwałej, którą głośnik może odtwarzać tylko przez kilka sekund przy utrzymaniu jakości. O wiele ważniejsze jest oznaczenie mocy RMS, lub jako nominalna, sinusowa moc. Dotyczy ona mocy muzycznej, która przy długotrwałym odtwarzaniu nie uszkadza głośników.
 • impedancja podawana jest w ohmach, zazwyczaj od 2 do 16. Dane o impedancji na wzmacniaczu i głośnikach muszą być zgodne, ewentualnie niższe jeśli pozwalają na to głośniki!!! Impedancja jest opornością złożoną z dwóch części:
  • realnej (prawdziwa, rzeczywista) i nazywa się rezystencją. Jest to część impedancji, gdzie energia elektryczna wykonuje pracę lub zmienia się na magnetyczną - powstaje dźwięk.
  • urojonej (nierzeczywiste, jałowa) nazywanej reaktancją.
  • charakterystyka częstotliwości - chodzi o zakres pasma, które jest zdolne głośnik odtwarzać. Zgodnie z tym parametrem dzielimy głośniki na niskotonowe, wysokotonowe, średniotonowe lub szerokopasmowe.
 • pozostałe parametry - czułość, charakterystyka kierunkowa, konstrukcja, materiał, rozmiary, waga itp.
Jak wybierać głośniki

Kupować "wszystko w jednym" lub kawałek po kawałku?

Zestawy wszystko w jednym (all-in-one) są najczęściej stosowane do kina domowego i są odpowiednie do pomieszczeń o rozmiarach 20 maksymalnie 25 m2. Po spełnieniu tych warunków można oczekiwać pod każdym względem przyzwoitego dźwięku.

Kolejnym czynnikiem jest brak możliwości aktualizacji. Jeśli lubisz słuchać przy kawie swojej ulubionej muzyki, należy osobno wybierać poszczególne komponenty. Wyższa cena zagwarantuje dźwięk lepszej jakości, który można w każdej chwili ożywić i poprawić.

Jak ukierunkować głośniki?

Ważne jest aby znać charakterystykę kierunkową głośnika. Ważną informacją przy podjęciu decyzji jest także charakterystyka częstotliwości. Czym wyższa częstotliwość tym wyższa jest kierunkowość głośników. Jeśli zostanie to zaniedbane, podczas słuchania można doświadczyć nieprzyjemnych pogłosów, albo układ może być "wrażliwy" na położenie słuchacza. Renomowani producenci podają bezpośrednio na produkcie możliwe warianty (30 °, ew. 60° od prostopadłej osi głośników).

Kable

Producenci dokładają do swoich kompletów także  kable, które można wykorzystać podczas instalacji. Należy kontrolować właściwą biegunowość (sparowanie kabli i zworek + i -). Wystarczy przestrzegać prostej zasady: żyła kabla oznaczona oznakowaniem podłącza się do czerwonej zworki.

Jeżeli z jakiegoś powodu musimy sprawdzić biegunowość, można przetestować, gdzie jest "plus" a gdzie "minus" za pomocą baterii 1,5 V. Po podłączeniu do "plusa" membrana głośnika wychyli sie w kierunku zewnętrznym.

Kable muszą być zawsze parowane zgodnie, to znaczy zawsze przedni (tylni) musi być podłączony kablem o takim samym przekroju, oznakowaniu, materiale, konstrukcji i uwaga, bo to jest ważne, takiej samej długości.

Jak postępować przy instalacji

Decydująca jest całkowita powierzchnia, i to czy wolimy zestaw głośników regałowych lub kolumnowych.

Zestawy regałowe są w większości dwupasmowe, można je umieścić na półce, na meblach albo najlepiej na stojaku. Dźwięk w swojej istocie jest drganiem i jeśli chcemy aby muzyka nie wpadała w niepożądany rezonans, należy głośniki podłożyć elastycznymi podkładkami, specjalnymi gumowymi podkładkami lub innym materiałem pochłaniającym wibracje. Obudowa na takich "ruchomych podstawkach" może swobodnie drgać i nie przenosi się to na mebel.

Drugą możliwością są kolce, które eliminują drgania dzięki minimalnemu kontaktowi z podłogą.

Zestawy kolumnowe w większości wypadków stawia się je na dywanie lub podstawkach, który dobrze absorbuje drgania. Należy oczywiście rozważyć czy dysponujemy odpowiednią przestrzenią do wszystkich podstawek i możliwości do ich właściwego rozstawienia.

Jak wybierać głośniki

Rozmieszczenie głośników

Głośniki należy rozmieścić w taki sposób, aby razem z telewizorem lub wieżą hi-fi znajdowały się na obwodzie wyobrażonego okręgu, którego środkiem będzie twój fotel. Dlatego opcja umieszczenia tylnych głośników na ścianie nie zawsze jest idealnym rozwiązaniem.

Para czołowa (przednia stereo) powinna tworzyć z fotelem trójkąt równoboczny o kącie 60°, tylna para zaś trójkąt równoramienny o kącie 120°. Dźwięk nie powinien dochodzić bezpośrednio do nas, ale rozchodzić się "równomiernie po obwodzie" po całym pomieszczeniu. Zwłaszcza tylne kanały w układzie surround są do tego przeznaczone. Natomiast w przypadku centralnych i przednich głośników nic nie powinno bezpośrednio stać na drodze rozchodzenia się dźwięku.

W przypadku, gdy pomieszczenie nie pozwala na rozstawienie głośników na okręgu, różnice w odległościach można częściowo kompensować ustawieniami opóźnienia sygnału i wzmocnienia AV dla poszczególnych kanałów.

Pierwsze uruchomienie

Po podłączeniu wszystkich głośników i subwooferów pozostaje włączyć amplituner w trybie testowym i sygnałem testowym (różowy szum) ustawić indywidualną głośność dla każdego układu głośników osobno, aby można było w pomieszczeniu odsłuchowym słyszeć dźwięk we wszystkich kierunkach z jednakową intensywnością.

W nowoczesnych systemach ten test akustyczny przebiega automatycznie. Jakość dźwięku zależy także od akustycznych możliwości pomieszczenia.

Do odtwarzacza CD wkładamy płytę audio, którą mamy dobrze "osłuchaną" i rozpoznajemy poszczególne tony. Należy temu poświecić wiele cierpliwości, uwagi i czasu. Należy obserwować bazę stereofoniczną, barwę dźwięku, emisję podstawowych częstotliwości i ogólne wrażenie, jakie wywiera na nas odtwarzany dźwięk. Jeśli wyczuwamy jakieś nieprawidłowości, zmiany w ustawieniu głośników należy przeprowadzać stopniowo, zmienić kierunek, porównać różnicę i kontynuować dalej.

Stojaki i uchwyty

Stojaki i uchwyty pełnią nie tylko funkcję estetyczną ale także praktyczną. Podczas wyboru stojaków i uchwytów należy kierować się zalecaną nośnością i wielkością głośników. W przypadku uchwytów, zaletą jest, gdy można nimi obracać w płaszczyźnie pionowej i poziomej. Kabla nie można schować, ale powinien być dobrze ułożony po umocowaniu głośnika na stojaku. Najpopularniejszym materiałem jest plastyk, a nośność jest w okolicach 6 kg.

Stojak jest dziś projektowany jako estetyczny dodatek głośników i wnętrza. W górnej części jest oczko lub haczyk do zawieszenia głośnika, dolna część jest pusta, aby można było poprowadzić kable. Jeśli wybieramy je sami, należy dokładnie zmierzyć ich średnicę, aby w rurce stojaku kabel był luźno poprowadzony. Nośność zależy od konstrukcji, najczęściej jest to około 3 kg.