Jak wybrać kask narciarski

W ostatnich latach kaski z czysto ochronnych pomocy przekształciły się w modny element wyposażenia, nie tylko praktyczny, ale również pomysłowy i ładny. Jednak kask możemy traktować raczej jako wielofunkcyjną pomoc, która nie musi sugerować niebezpieczeństwa i urazu. Chroni przed zimnem, dobrze w nim przewozi okulary, nie nasiąka i nie przemaka, ochrania przed gałęziami lub kotwicą wyciągu.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kasku oprócz wyglądu?

Kask musi być dopasowany

Wraz z rozszerzaniem się możliwości indywidualizacji za pomocą pasków dociągających wokół głowy, rośnie również niebezpieczeństwo złego dopasowania kasku. Nie zapominajcie więc o klasycznej radzie – wybierać taką, która pasuje bez spadania na oczy również bez zapinania pasków.

Kask dokładnie dopasowany do głowy jest trochę jak dopasowany but. I zbyt duże buty można spróbować czymś wypchać, ale nigdy nie będzie to co trzeba. Tak więc pasek dociągający tak, ale zawsze przy dopasowanym kasku i nigdy nie powinien zastępować dokładnego dopasowania.

Kask i okulary

Nie zaniedbujcie również wypróbowania kasku z okularami i odwrotnie. Obecnie jest większość okularów tzw. helmet compatible, ale nawet kupno okularów i kasku jednej marki nie zagwarantuje, że akurat na waszej głowie będą razem pasować. Ponadto, jeśli macie jeden element wyposażenia starszy i dokupujecie nowy, zgodność nie musi być nawet w przypadku jednego producenta oczywistością.

Jak wybrać kask narciarski

Szczegóły

Z obecnej oferty można już wybrać dobrej jakości i wystarczająco miękki pasek. Droższe kaski mają również metalowe zamknięcie zamiast klasycznego plastykowego bagnetu. Zaletą jest również  dociąganie z mechanizmem zapadkowym. Szczególnie w przypadku dzieci dobrze jest wypróbować, czy udaje się im rozpiąć i zapiąć pasek, idealnie było by, gdyby można to było zrobić nawet w rękawicach..

Konstrukcja – sandwicz versus inmold

Pierwotne „pełne“ (tzv. full-shell) kaski ze skorupą zakrywającą uszy w znacznej mierze są już wycofywane. Wydaje się, że zachowują sportowy czy wyczynowy wizerunek, który wspierają oczywiście sportowcy ze zjazdowcami na czele.

Dużo większą popularnością – nie tylko wśród uprawiających free skiing i snowboardzistów, ale również zwykłych narciarzy – cieszą się modele z odejmowanymi miękkimi osłonami uszu, tzw. half-shell. Na ogół sprzedaje się modele wykonane metodą spiekania wewnętrznej warstwy z zewnętrzna skorupą, czyli w wyniku tzw. procesu inmold. Są one nieco lżejsze od pełnych kasków o konstrukcji przeważnie sandwiczowej.

Paradoksalnie starsze rozwojowo kaski sandwiczowe są w czymś doskonalsze: z jednej strony przeciętnie są trochę bardziej sztywne i wytrzymałe (nie musi to być jednak zawsze regułą, zależy to również od materiału z jakiego wykonany jest szkielet wewnętrzny oraz od grubości warstw), z drugiej strony są pomyślane tak, by warstwa wewnętrzna pochłaniała się słabszego uderzenia bez skutków dla integralności kasku. Natomiast w wypadku kasków wyrabianych metodą inmold siła rozkłada się w naniesionej masie EPS, która spełnia swoją rolę właściwie jednorazowo.

Jak wybrać kask narciarski

Wymiana kasku

Oficjalnie zaleca się wymieniać kaski najpóźniej po pięciu latach (ze względu na starzenie się materiału pod wpływem promieniowania UV) i po każdym (dokładniej nie określonym) uderzeniu. Jest to oczywiście trochę teoretyczne, ponieważ rolę odgrywa mechanizm i siła uderzenia, ale dopóki nie będzie można przeprowadzić fachowego przeglądu kasku z wydaniem opinii, czy nadaje się on jeszcze do użycia, nie ma użytkownik pewności. Rzeczą pewniejszą będzie więc wymiana kasku po jakimkolwiek uszkodzeniu.