Jak wybrać kijki do biegania

Zły wybór kijków do biegania może skutecznie popsuć malownicze popołudnie spędzone na spacerze na łonie natury. Dlatego nie lekceważcie ich zakupu – nie jest to żadna filozofia, ale kilka podstawowych reguł powinniście pamiętać.

Zacznijmy ogólnie od długości kijków do biegówek – prosta zasada mówi, że kijek do biegu klasycznego i turystyki powinien sięgać so ramion, dla kijków do biegu stylem łyżwowym idealny zakres długości mieści się gdzieś między brodą i nosem, kijki uniwersalne oczywiście mieszczą się gdzieś w tych długościach.

Dłuższe kijki będą odpowiednie raczej dla osób z ambicjami sportowymi niż dla epatujących luksusem turystów. Istotne są też proporcje – kto ma dłuższe ręce, ten może sobie pozwolić na dłuższe kijki i na odwrót.

Hi-tech czy klasyczny materiał?

Zastosowanie materiałów różni się w zależności od celu, najczęściej jednak używa się stopów aluminium lub kompozyty. Stopy aluminium są wprawdzie tańsze i trwałe (kijek dość łatwo jest zgiąć a następnie wyrównać nie łamiąc go przy tym), z drugiej strony kijki do biegówek są cięższe. Dlatego należy je zalecać raczej osobom uprawiającym narciarstwo rekreacyjne lub sportowe.

Wyczynowi biegacze nie zadowalają się byle czym, inspirują ich właśnie wspomniane kompozyty. Na samym szczycie stoi 100% karbon, przy którym sportowiec musi sięgnąć głębiej do kieszeni. Kijki odwdzięczą się mu za to niskim ciężarem, twardością i doskonałym zachowaniem przy jeździe. Ale uważajcie, również karbon ma swoje wady, ponieważ jako kruchy materiał względnie łatwo łamie się!

Jak wybrać kijki do biegania

Dobrą alternatywą dla narciarzy wyczynowych i sportowych jest kompozyt karbon-laminat szklany, W którym oba składniki zmieszane są w różnych proporcjach. Ogólnie obowiązuje zasada: im więcej karbonu, tym sztywniejszy i lżejszy będzie kijek, laminat szklany dodawany jest dla zwiększenia wytrzymałości, jednak obniża sztywność i zwiększa ciężar.