Jak wybrać kijki zjazdowe

Kijki były i są związane z narciarzem. W terenie, na równinie czy na stoku można dać sobie radę bez kijków, ale przy zjeździe po przygotowanej trasie z wielu narciarzy pozostanie niewiele, gdy zgubią kijki pomagające w utrzymaniu równowagi.

Na podstawie czego wybrać sobie właściwe kijki do zjazdu?

Długość

Długość jest podstawowym parametrem przy wyborze kijków. Istnieje cały szereg instrukcji, wszystkie na koniec różnią się mniej więcej o 5 cm. Przedstawiamy tutaj przegląd metod obliczania długości kijków (w nawiasach podana jest zawsze długość obliczona dla osoby o wzroście 175 cm):

  • Na stojąco w zwykłym ubraniu przy chwyceniu odwróconego kijka pod kółkiem przedramię powinno być ustawione poziomu lub nieco nachylone ku ziemi.
  • Wzrost podzielcie przez 1,4 (125) lub przeciwnie, przemnóżcie przez 0,72 (126), 0,7 (122,5), wreszcie również 0,68 (119).
  • Odliczcie 50 cm od wzrostu – proste, ale działa (125).
  • Koniec kijka 1 do 2,5 cm pod xyphoideum (mieczowy występ mostka).
  • Niektórzy producenci mają swoje własne tabelki, w których odpowiednią długość znajdziecie bardzo łatwo bez prób i obliczeń. Jako przykład podajemy tabelkę Swix: wzrost 165 cm = 110–115cm długość kijka, 170 = 115–120, itd. po 5 cm aż do 185 = 130–135 (dla osoby o wzroście 175 cm = 120–125).

Dobrze jest mieć świadomość, że do zjazdów ze stromych stoków będziecie potrzebowali kijków nieco dłuższych, by „sięgnąć“ grotem kijka wystarczająco daleko do przodu i by nie skłaniało to was do wbijania kijka zbytnio z tyłu, a tym samym do odgięcia się do tyłu. Również przy jeździe po równinnych pochyłościach ważne są długie kijki (patrz długie kijki biegowe), ponieważ zbyt krótkie na stworzą wystarczającej dźwigni dla skutecznego zamachu.

Kiedy konfekcja nie wystarcza

Ne zawsze jednak zwykłe pięciocentymetrowe stopniowanie pozwala na uzyskanie idealnej długości. Jeśli kijek ma dający się prosto zdejmować uchwyt (zazwyczaj po ogrzaniu lub zanurzeniu w gorącej wodzie), nie bójcie się skrócić kijek w pośrednim miejscu, ewentualnie powierzcie ten zabieg serwisowi. Mniej doświadczony nie musi jednak określić bezbłędnie idealnej długości, dlatego należy uważać na pochopne wprowadzanie zmian.

Jak wybrać kijki zjazdowe

Materiał

Wybór klasycznych kijków ze stopu aluminium, czy kompozytowych lub karbonowych jest raczej sprawą przyzwyczajenia i portfela. Jeśli dużo jeździcie na nartach w kraju lub lubicie zostawiać na czas obiadu narty z kijkami przed restauracją na śniegu, lepiej nie prowokować drogimi kijkami.

Tarcze

Większość kijków sprzedawana jest z kilkoma wielkościami talerzyków, nie jest to jednak regułą, ponadto łatwo jest je zamienić na inne. Nie zaszkodzi jednak przypomnieć, że również taka drobnostka jak talerzyk powinna odpowiadać swojemu głównemu celowi. Duże talerzyki do puchu będą przeszkadzać na twardej trasie zjazdowej a małe „wyścigowe“ będą do niczego na trasie do ski alpingu.