Jak wybrać klimatyzację do mieszkania i biura

Klimatyzacja w obecnych czasach znajduje się prawie w każdym biurze, w sklepach jest rzeczą oczywistą a wiele osób już zaczęło ją wykorzystywać także w domach. Reguluje temperaturę otoczenia według potrzeb, faktycznie wsysa zewnętrzne powietrze, które potem filtruje, dostosowuje temperaturę i wilgotność do wymaganej wartości. Klimatyzacja automatycznie utrzymuje ustawioną temperaturę bez względu na środowisko zewnętrzne.

Co trzeba przemyśleć?

Zanim sprawicie sobie klimatyzację, należy wcześniej przemyśleć, jakie pomieszczenia chcecie klimatyzować, jak dużą klimatyzację będziecie potrzebować, do jakiej granicy cenowej jesteście chętni kupić to urządzenie itp. Przy dokonywaniu wyboru wiele zależy także od tego, abyście przemyśleli, czy trzeba będzie klimatyzację zainstalować i czy istnieje konieczność zamawiania firmy montażowej, oraz czy możecie ją przygotować do użytkowania bez przeszkolonego technika. Zawsze należy wcześniej określić sobie wymagania, które stawiamy przed urządzeniem i według nich decydować się dalej.

Czy jest istotna moc klimatyzacji?

Tak! Moc jest głównym parametrem przy podejmowaniu decyzji o wyborze typu klimatyzacji. Oczywiście ogólnie obowiązuje przekonanie, że im większe pomieszczenie chcecie ochłodzić czy ogrzać, tym oczywiście musi być większa moc jednostki klimatyzacyjnej.

Jak wybrać klimatyzację

Klimatyzacja naścienna

Ten rodzaj klimatyzacji składa się z jednostki wewnętrznej, która jest umieszczona w pomieszczeniu oraz z jednostki kondensacyjnej (zewnętrznej), która jest umieszczona na zewnątrz. Części te połączone są miedzianymi rurami, które muszą być izolowane, aby nie dochodziło do strat ciepła. W rurach krąży czynnik chłodzący, który jest związkiem chemicznym używanym w cyklu cieplnym, gdzie podlega fazowej przemianie z gazu do cieczy chłodzącej.

Jednostka wewnętrzna powinna być umieszczona tak, aby chłodzone powietrze krążyło po pomieszczeniu, ale jednocześnie nie powinno wiać bezpośrednio na osoby, ponieważ mogłoby dojść do przeziębienia, zesztywnienia mięśni itp. Zewnętrzną jednostkę możemy umieścić na przykład na balkonie lub na dachu, ale także na ziemi na podstawce. Innym możliwym rozwiązaniem jest umieszczenie jednostki na konsoli, którą następnie można przymocować do fasady domu. Oczywiście przy wyborze miejsca dla jednostki zewnętrznej należy brać pod uwagę jej masę.

Klimatyzacja przenośna

Ten rodzaj klimatyzacji ma tę wygodę, że można ją umieścić bezpośrednio w pomieszczeniu bez skomplikowanego instalowania jednostki zewnętrznej. W większości przypadków klimatyzację umieszcza się w pobliżu okna, aby bez problemu wysunąć rurę przez okno. Oczywiście można ją instalować na ścianie, ale do tego konieczne jest wykonanie otworu w ścianie, przez który poprowadzi się rurę na zewnątrz. Średnica rury wynosi zazwyczaj 12 cm. Według producentów ogólnie nie zaleca się przedłużania rury, ponieważ miałoby to konsekwencje w postaci słabnięcia mocy i dlatego zaleca się umieszczenie klimatyzacji w pobliżu okna lub ściany, z której chcecie wyprowadzić rurę.

Pokrewne tematy