Jak wybrać kosiarkę

Koszenie wprawdzie nie jest sprawą aktualną przez cały rok, ale ogród jest naszą wizytówką i trawnik trzeba pielęgnować regularnie. Pracę ułatwi nam kosiarka, przed wyborem której należy rozpatrzyć kilka kryteriów.

Wielkość koszonego obszaru i charakter terenu

Zanim zdecydujecie się na kupno, przejdźcie się po całym obszarze, który planujecie Kosic kosiarką. Do mniejszych, równych powierzchni dobrze nadaje się kosiarka rotacyjna, zapewniająca bardzo delikatną powierzchnię trawnika. Może być to kosiarka elektryczna wymagająca bezpośredniego podłączenia do sieci lub spalinowa, na teren bardziej urozmaicony i nierówny. Szerokość koszenia jest wprost proporcjonalna do wielkości trawnika. Producenci podają następujące wartości:

Szerokość koszenia w odniesieniu do powierzchni koszonego obszaru

32 cm 200 m2
40 cm do 350 m2
40–45 cm 500 m2
45–53 cm 1 000 m2
53 cm i więcej 1 000 m2

Uwaga: niektórzy producenci nie podają szerokości koszenia a szerokość kosiarki co stanowi przy wyliczaniu na tej podstawie pracy dużą różnicę.

Jak wybrać kosiarkę

Silnik kosiarki

Jest to właściwie najważniejsze kryterium mające wpływ na wydajność, konserwację, rozruch, trwałość. Im większa powierzchnia koszonego trawnika, tym większy zasięg noża powinna mieć kosiarka, silniejszy silnik lub napędzane kółka. Nie powinniście nie doceniać wartości mocy. Jeśli będziecie trawnik regularnie kosić i pielęgnować tak, że trawa będzie niska, wystarczy moc około 3 PS. W przypadku koszenia wyższej trawy z pewnością dobrze będzie wybrać urządzenie o mocy około 5–6 PS

Moment obrotowy

Im jest wyższy, tym z wyższa trawą poradzi sobie kosiarka. Przykład:

  • Moment obrotowy: 8 Nm
  • maksymalna wysokość trawy: 16 cm

Inaczej mówiąc kosiarka jeszcze poradzi sobie z koszeniem trawnika, jeśli jego wysokość jest mniej więcej 2 x większa niż liczba określająca wartość momentu obrotowego. Poszczególne kryteria mogą różnić się nieco w przypadku różnych producentów.

Kółka

W zasadzie jest prawdą, że im większe tym lepsze. Naprawdę dobrej jakości kosiarki muszą mieć kółka na łożyskach kulkowych. Kółkaplastykowe mają mniejszą trwałość, trudniej jest nimi sterować i mają problemy z zakręcaniem.

Chassis czyli opakowanie kosiarki

Plastykowe (ABS) – najmniej odporne, stosowane w małych kosiarkach i w kosiarkach elektrycznych. Przy dużym obciążeniu ulega deformacji, co powoduje niszczenie dalszych elementów a następnie nieprzyjemne luzy w całym urządzeniu.

Blaszane (z blachy stalowej) – stosuje się najczęściej, jest w kosiarkach średniej klasy i radzi sobie w terenie o średniej trudności.

Stopy aluminium – są cenione za jakość, odporność i lekkość. Spotkacie je w kosiarkach najwyższej jakości.

Obsługa

Chociaż może się tak nie wydawać, jest to dość ażny punkt widzenia. Jeśli uchwyt kosiarki nie będzie miał kształtu ergonomicznego i możliwości regulowania wysokości, będą was po pracy boleć plecy i ręce. Regulacja wysokości koszenia powinna być łatwa, podobnie jak szybkość posuwania się do przodu w kosiarkach z napędem kół.

Wyposażenie

Oczywistością powinien być kosz o wystarczającej pojemności, jeśli możliwe składany. Zaletą jest możliwość określenia kierunku wyrzucania skoszonej trawy (w bok, do tyłu lub do kosza). Wiele typów potrafi nie tylko wyrzucać trawę na wszystkie te sposoby, ale również dokonywać tzw. mulczowania – trwa zostaje posiekana na bardzo małe kawałki, które pozostają na trawniku stanowiąc odżywkę. Nadaje się do stosowania przy niskim trawniku, do 2,5 centymetra.

Konserwacja

Bez konserwacji, przede wszystkim w przypadku napędu spalinowego, nie da się nic zrobić. Oczywiście trzeba uzupełniać olej i benzynę, ale również sprawdzać świecę, filtr, zanieczyszczenie wewnętrznej przestrzeni trawą i czy wszystkie części dobrze trzymają się, gdyż śruby mogą się poluzować w wyniku wstrząsów. Przed zimą trzeba wypuścić pozostałą benzynę z gaźnika, w zależności od potrzeby wymienić olej i filtr powietrza. Nóż trzeba oczyścić, naostrzyć i wyważyć. Oczywiście przy tych czynnościach kosiarka musi być odłączona od prądu elektrycznego i wyłączona.

Jaką więc wybrać kosiarkę?

  • rotacyjne – są najczęściej stosowane, mogą być spalinowe lub elektryczne.
  • bębnowe – mają trzy do czterech noży na bębnie i prowadzenie za pomocą wypukłego dysku (nie jest możliwe zbieranie trawy). Doskonale dostosowuje się do terenu i nie ma problemu nawet z zaniedbanymi i zachwaszczonymi powierzchniami tereny. Wysokość koszenia wynosi od 40 mm.
  • dyskowe – nie mają bębna, ale jedynie dysk. Nadaje się do bardzo nierównych terenów, doskonale dostosowuje się do powierzchni. Nie przeszkadzają jej grube rośliny, kamienie czy gałęzie.
  • kosiarki wrzecionowe – charakteryzują się cięciem wysokiej jakości i przeznaczone są do koszenia bardzo niskich trawników – boisk piłkarskich. Kosiarki wrzecionowe można podzielić na elektryczne i ręczne.
  • strunowe – po kosiarkach rotacyjnych najczęściej stosowane, dzielą się na spalinowe i elektryczne, nadają się szczególnie do wykańczania krawędzi trawników lub koszenia w miejscach trudno dostępnych.