Jak wybrać kuchenkę mikrofalową

Kuchenka mikrofalowa w naszych domach zadomowiła się w sposób nieodzowny. Potrafi znacząco przyspieszyć przygotowanie jedzenia, rozmrozić je lub kiedykolwiek podgrzać, u typów wielofunkcyjnych jest możliwość pieczenia, opiekania i gotowania. Jednak zacznijmy od początku.

Gdzie będzie umieszczona kuchenka mikrofalowa

To jeden ze zdecydowanie najważniejszych problemów przy wyborze odpowiedniej kuchenki mikrofalowej. To przede wszystkim zależy od waszego osobistego gustu, wybór jest możliwy pomiędzy kuchenkami wolnostojącymikuchenkami do zabudowy. Przy urządzaniu nowej kuchni decyzja za zabudową jest bardziej jednoznaczna, jednak także wolnostojąca kuchenka mikrofalowa jest dziś eleganckim dodatkiem. Kuchenka może być klasyczna biała lub nierdzewna, jednak wybór jest możliwy pomiędzy wszystkimi kolorami podstawowymi. Można także wykorzystać nietypowy kształt niektórych kuchenek do umieszczenia w rogu.

Na rynku jest dość duża skala rozmiarów i pojemności kuchenek mikrofalowych. Wybierając nie róbcie zbytecznie „dużych oczu”, najmniejsza pojemność waha się w okolicy 14 l, co odpowiada rozmiarom wewnętrznym (w x sz x gł) około 28 x 45 x 39 cm i bez problemu zagrzejecie w niej całego kurczaka na większym talerzu. Średnia pojemność waha się w granicach 17 – 34 l, tu średnie rozmiary są już znacznie większe nawet 35 x 55 x 55 cm. Drzwiczki otwierają się klasycznie na boki (otwieranie prawe i lewe), u niektórych modeli drzwiczki są opuszczane.

Jak wybrać kuchenkę mikrofalową

Do jakich celów chcemy sobie sprawić mikrofalówkę

Przed samym zakupem należy rozważyć, których funkcji potrzebujecie i czy niektóre z nich nie znajdują się już w innych urządzeniach w waszym domu. Grill z pewnością nie jest niezbędny ani w kuchence do pieczenia ani w kuchence mikrofalowej a jeżeli pragniecie parę razy w tygodniu zagrzać jedzenie to wyższa cena za wielofunkcyjność jest wydatkiem zbędnym.

Kryterium podziału mikrofalówek to liczba funkcji ogrzewania

 • Mikrofalówki jednofunkcyjne – takie są idealne do ogrzewania, gotowania i rozmrażania (do ogrzewania wykorzystują tylko mikrofale).
 • Mikrofalówki dwufunkcyjne – są ponadto wyposażone w grill.
 • Mikrofalówki wielofunkcyjne – tu oprócz grilla dochodzi do głosu także gorące powietrze odpowiednie do zapiekania. Kolejną funkcją może być gotowanie na parze itp.
 • Kuchenka mikrofalowa kombinowana z klasyczną kuchenką.

Funkcje kuchenek mikrofalowych

Poniżej podajemy funkcje, z którymi możecie się najczęściej spotkać wybierając mikrofalówkę. Dobrze jest pamiętać, że różni producenci mogą używać innych nazw.

Gotowanie na parze (Steam)

Chodzi o zdrowy sposób gotowania, kiedy zachowuje się nawet o połowę więcej witamin, niż podczas normalnego gotowania. Chodzi o najbardziej oszczędny sposób przygotowania mięsa, ryb i warzyw. Żywność zachowuje nie tylko swój smak i kształt, ale także kolor i intensywny zapach. Mikrofalówka radząca sobie z gotowaniem na parze może także grillować i wykorzystywać gorące powietrze, jednak do gotowania na parze wykorzystane są jedynie mikrofale.

6 zmysł (6 sense)

Także w przypadku kuchenek mikrofalowych funkcja ta zapewnia optymalne wykorzystanie energii. Czujniki temperatury i wilgoci zarejestrują każdą zmianę i przekażą informację do jednostki sterującej. Ta, zgodnie z wybraną funkcją ułoży przebieg i czas wybranego procesu.

Crisp

Dzięki tej funkcji pokarmy są upieczone na chrupko zarówno od spodniej jak i wierzchniej strony. Efekt jest całkowicie taki sam, jak w przypadku tradycyjnego pieczenia, chociaż w zasadniczo krótszym czasie. Wszystko jest możliwe na specjalnym talerzu.

Jet Defrost

Funkcja rozmraża żywność nawet 7 razy szybciej niż normalnie. Wystarczy wybrać rodzaj żywności i jej masę.

Pozostałe funkcje

 • Jet Start – szybkie ogrzewanie żywności z wysoką zawartością wody.
 • Quick Heat – szybkie zagrzanie wstępne kuchenki mikrofalowej do wymaganej temperatury.
 • Forced Air – gorące powietrze do przygotowania deserów, kawałków mięsa drobiowego.
 • Auto Reheat – automatyczne zagrzanie gotowych potraw lub mleka.
 • Auto Steam – funkcja do gotowania na parze. Wystarczy wybrać masę przygotowywanego pokarmu.
 • Jet Menu – nowa automatyczna funkcja, która uprości przygotowanie zmrożonych potraw.
Jak wybrać kuchenkę mikrofalową

naczynia odpowiednie do mikrofalówki

 • naczynia kamionkowe i porcelanowe bez metalowych ozdób
 • z plastiku wstawiamy jedynie te, które są odpowiednio oznakowane (termoplastiki, microdor) i zniosą zarówno wysoką jak i niską temperaturę. Uwaga, właściwości, które są deklarowane przez producenta dla pudełka, nie muszą się zgadzać z właściwościami jego wieczka!
 • szkło do gotowania
 • naczynia silikonowe
 • specjalne miski termoplastikowe z przykrywką
 • specjalne garnki ciśnieniowe do kuchenki mikrofalowej – znacząco oszczędzają czas przygotowania
 • podczas gotowania na parze sprawdzi się wkład do gotowania na parze, który jest podobny do tego klasycznego na knedle, jest jednak wyprodukowany z termoplastiku
 • naczynia do gotowania jajek (na twardo, omlet, i jajka sadzone)
 • naczynie do przygotowania POPCORNU (uwaga, ziarenka pękają przy wysokiej temperaturze, przygotowanie więc nie jest możliwe w każdym naczyniu odpowiednim do mikrofalówki – musi znieść temperaturę ponad 110°C)