Jak wybrać mikrosystem

Obecnie są już bardzo rozpowszechnione mikrosystemy i ich oferta jest bardzo urozmaicona. Każdy producent oferuje duży wybór mikrosystemów od podstawowych modeli do najlepiej wyposażonych i dających doskonały dźwięk. Jeśli chcecie rady, jak wybrać właściwy mikrosystem, przeczytajcie poniżej.

Producenci oferują mikrosystemy w różnych wykonaniach, niektóre modele są zaprojektowane klasycznie, inne z kolei mają wielkość kompaktową, niektóre można również powiesić na ścianie, zaś jeszcze inne mogą zastąpić również kino domowe.

Do najbardziej znanych i najlepiej sprzedawanych producentów mikrosystemów należą Philips, Sony, Panasonic, Samsung i JVC.

Mikrosystemy oferują też producenci sprzętu HiFi jak np. Onkyo, Yamaha, Denon, na ogół proponują mniejszą liczbę modeli, ale są one za to bardzo dobrze opracowane, mają doskonały dźwięk i mieszczą się w średnio-wyższej i wyższej kategorii cenowej.

Podział mikrosystemów

Podstawowy podział mikrosystemów:

  • mikrosystemy odtwarzające CD
  • mikrosystemy odtwarzające DVD (oczywiście odtwarzają również CD)
  • mikrosystemy odtwarzające Blu-ray (oczywiście odtwarzają również DVD i CD).

Warto się zastanowić, do jak dużego pomieszczenia przeznaczony jest mikrosystem. Dużą rolę odgrywa to, czy jest przeznaczony do sypialni, pokoju dziecinnego, kuchni, czy salonu jako główne urządzenie nagłaśniające.

Powinniście przestrzegać reguły, że im większe pomieszczenie, do którego przeznaczone jest urządzenie tym większa powinna być moc systemu, jaki wybieramy. Trzeba jednak przestrzec, że nie zawsze większa moc oznacza lepszą jakość dźwięku. Możemy tu podać przykład modeli producentów sprzętu, które mają moc np. 2x20 W lub 2x30 W, ale dźwięk mają lepszy niż modele innych producentów o tej samej cenie i przy wyższej mocy. Również sprzęt o takiej mocy może nagłośnić większe pomieszczenie, dzięki dobrej jakości wzmacniaczy i głośników.

Mikrosystemy z mechaniką kasetową

Obecnie mechanika kasetowa stanowi już nadzwyczajne wyposażenie i tylko niektórzy producenci jeszcze stale wyposażają swoje modele w ten rodzaj mechaniki. Przydają się raczej tym, którzy mają duże ilości unikatowych nagrań audio na kasetach.

Jak wybrać mikrosystem

Mikrosystemy z CD

Standardowym wyposażeniem mikrosystemów z CD jest odtwarzanie płyt CD, CD-R/RW, formatów MP3 czy WMA, tuner FM lub FM/AM z/bez RDS, który umożliwia wyświetlanie nazw stacji, odtwarzanych piosenek lub np. gatunku muzyki, i z/bez preselekcji (możliwość zaprogramowania stacji radiowych).

Mikrosystemy z DVD

Standardowym wyposażeniem mikrosystemów z DVD jest odtwarzanie płyt DVD, DVD-R/RW, DVD+R/RW, CD, CD-R/RW i formatów MP3 czy WMA, JPEG i DivX (XviD), tuner FM lub FM/AM tuner z/bez RDS i z/bez preselekcji.

Na co zwracać uwagę

Wejścia

W obu typach mikrosystemów jest szeroko rozpowszechnione wejście USB, które występuje w większości modeli danego producenta i umożliwia odtwarzanie formatów MP3, WMA, ewentualnie tzw. CD ripping, czyli nagrywanie CD (niektóre modele potrafią nagrywać również z tunera FM, kasety) przez wejście USB na format MP3 do pamięci typu flash lub bezpośrednio odtwarzacza MP3.

Nowo pojawiającą się właściwością jest możliwość przyłączenia przez USB również Apple iPod/iPhone, niektóre modele posiadają ponadto zintegrowaną stację dokującą dla tych odtwarzaczy.

Niektóre modele mają również przednie wejście audio dla jacka (3,5 mm), do którego można podłączyć odtwarzacz MP3 lub również analogowe wejście typu cinch, czyli wejście stereo umiejscowione na tylnej płycie mikrosystemu służącej do podłączania urządzeń (np. DVD, VHS, satelity, TV itp.).

Korektor graficzny

Większość mikrosystemów oferuje możliwość manualnego ustawienia korektora graficznego, a więc uwypuklenia basów, odrębnego ustawienia basów i dźwięków wysokich. W niektórych mikrosystemach możemy spotkać się z automatycznie wstępnie nastawionymi trybami korektora (rock, pop, jazz, itd.)

Manualne ustawianie na ogół występuje w modelach droższych, w których kładzie się nacisk na jakość dźwięku.

Wyposażenie uzupełniające

W tym przypadku chodzi o możliwość nastawienia zegara, ewentualnie budzika, czy tzw. sleep timera, w którym nastawia się czas, po którym urządzenie ulegnie wyłączeniu (idealna funkcja przy zasypianiu).

Wyjścia

W przypadku mikrosystemów DVD mówimy przede wszystkim o mikrosystemach DVD, które mogą mieć następujące wyjścia:

Wyjścia wideo

Przede wszystkim mówimy o standardowym wyjściu kompozytowym, a więc złączu typu cinch, ewentualnie scart lub wyjściu komponentowym utworzonym z 3x złącza cinch dla dobrej jakości obrazu

Wyjście HDMI

Od średniej kategorii mikrosystemów zaczynają się pojawiać łącza najwyższej jakości, a mianowicie wyjście HDMI, które umożliwia najlepszą jakość obrazu w płaskich telewizorach i również upscaling DVD wideo do rozdzielczości 1080p.

Niektóre mikrosystemy DVD są wyposażone również w subwoofer (głośnik niskotonowy) dla lepszego oddania głębokich tonów. Niektóre modele mają wyjście dla subwoofera.

Mikrosystemy z Blu-ray

Mikrosystemy z Blu-ray stanowią nowość na rynku, jest ich bardzo mało i trzeba obserwować, gdy z czasem będą częściej pojawiać się w ofercie producentów i jak będą wyposażone.

Obecnie oczywistością jest już odtwarzanie płyt Blu-ray, wyjście HDMI i oczywiście wykonanie wysokiej jakości i doskonały dźwięk.