Jak wybrać nagrywarkę DVD

Nagrywarki DVD z dyskiem twardym zastąpiły królujące przez lata odtwarzacze wideo VHS. Dzięki wysokiej elastyczności umożliwia natychmiastowy dostęp do nagrań oraz wysoką jakość obrazu i dźwięku, który się nie pogarsza.

Jakość nagrań - praca z płytami DVD

Na dysk twardy o typowej wielkości (250 GB) zmieści się od dziesiątek do kilkuset godzin nagrań. Zależy to od tego, jaka jakość nagrywania zostanie wybrana. Na jednowarstwowy dysk DVD zmieszczą się w przybliżeniu 2 godziny nagrań w wysokiej jakości. Wcześniej często poruszana problematyka kompatybilności z formatami DVD-R i DVD+R już nie jest w zasadzie aktualna, a niektóre urządzenia obsługują także DVD-RAM.

DivX, mp3, fotografie

Kopiowanie płyt DVD i nagrywanie programów telewizyjnych to nie wszystko, co potrafi nam zaoferować nagrywarka DVD. Nie możemy zapomnieć o kompatybilności z ulubionym formatem wideo DivX i skompresowanym formatem muzycznym MP3. Po co posiadać wiele urządzeń, skoro można mieć jedno uniwersalne.

Jak wybrać nagrywarkę DVD

Montaż i korekcja nagrania

Wyobraź sobie sytuację, gdy masz na twardym dysku nagrany swój ulubiony pełnometrażowy film wzbogacony o bloki reklamowe. Większość renomowanych producentów wgrywa do swoich urządzeń zaawansowane oprogramowanie zdolne nie tylko do kategoryzowania i zarządzania wszystkimi nagraniami, ale także przeprowadzania mniej lub bardziej złożonych edycji. Usunięcie reklamy zajmie tym sposobem tylko parę chwil. Ale to nie wszystko, poszczególne rozdziały można dowolnie łączyć i dzielić. Niektóre modele potrafią jednocześnie nagrywać i kopiować.

Wejścia i łącza - IEE 1394, USB 2.0

Podłączenie nagrywarki DVD do pozostałych urządzeń jest możliwe na sposób cyfrowy lub analogowy. Większość użytkowników preferuje kabel SCART, co nie jest złym rozwiązaniem, ponieważ jest najpopularniejsze i w ramach swoich możliwości najbardziej jakościowe złącze (do pozostałych należy S-video, YUV i cinch). Wiele urządzeń dysponuje także cyfrowym wyjściem w standardzie HDMI, co jest bardzo ważnym parametrem, zwłaszcza dla właścicieli LCD i telewizorów plazmowych. Jeśli posiadamy kamerę wideo lub inne podobne urządzenie, należy sprawdzić na nagrywarce odpowiednie złącza. Najczęściej są nimi USB 2.0 i i.Link zwany Fireware, ew. IEE 1394.

Co powinieneś wiedzieć

Jeżeli chcesz nagrać płytę DVD, tak aby była kompatybilna z pozostałymi odtwarzaczami, nie zapomnij zamknąć sesji. W przypadku, gdy nie zostanie to zrobione, będzie można z niej korzystać tylko na swoim urządzeniu. Nie należy przeceniać funkcji montażu DVD, nagrywarki z dyskiem twardym Jeśli mamy potrzebę dokładnego opracowania nagrań z rodzinnych wakacji, należy wybrać specjalistyczne oprogramowanie w swoim komputerze lub notebooku.