Jaki wybrać odkurzacz

Odkurzacz jest niezastąpionym pomocnikiem w utrzymywaniu porządku. Nowoczesne urządzenia poradzą sobie nie tylko z dywanem, ale są w stanie także wytrzeć podłogę i wciągnąć płyny. Rewolucja przebiegła także w systemie przechowywania zebranego brudu. Klasyczne torebki zastępują specjalne pojemniki, które bez problemów można opróżniać po każdym odkurzaniu i w ten sposób zapobiec rozmnażaniu się roztoczy i pleśni. Dla waszej absolutnej wygody wyprodukowano odkurzacze - roboty, które oszczędzają wasz czas zaś rezultatem jest doskonale czysta podłoga bez wysiłku. Odkurzanie bez kabli umożliwiają odkurzacze akumulatorowe zaś odkurzanie wszystkich możliwych powierzchni umożliwią odkurzacze wielofunkcyjne.

Odkurzanie suche czy mokre

Przed dokonaniem zakupu wiele osób zastanawia się, czy pozostać przy sprawdzonej klasyce i odkurzać na sucho czy sprawić sobie odkurzacz z funkcją odkurzania na mokro. Takie urządzenia są w stanie wyprać dywan, a także wytrzeć podłogę. Na pierwszy rzut oka widoczna uniwersalność w wielu przypadkach odbija się na komforcie obsługi. Mokry proces wymaga innego typu filtrów i przy zmianie technologii nie unikniecie bardziej lub mniej skomplikowanego ustawiania funkcji urządzenia. Dlatego też najpierw należy dobrze przemyśleć, czego oczekujecie od nowego odkurzacza (tzn. poza doskonale czystą podłogą).

Worek czy zbiornik wychwytujący

Wynikiem odkurzania są śmieci. Najczęściej w formie kurzu, włosów i innych podobnych cząsteczek. Ich wychwytywanie, manipulowanie nimi, może przebiegać na kilka sposobów. U odkurzaczy mamy dwa podstawowe mechanizmy: workowe i z pojemnikiem. Oba systemy mają swoich zwolenników i przeciwników. Wiele osób daje pierwszeństwo tradycyjnemu rozwiązaniu z workiem z powodów historycznych (są do nich przyzwyczajenie z przeszłośći), ale także praktycznych. Worek ma długą żywotność a przy jego wymianie praktycznie nie ma się styczności z nazbieranymi śmieciami. W przeciwieństwie do niego zbiornik wychwytujący oszczędza koszty (nie trzeba kupować torebek wymiennych) i umożliwia komfortowe opróźnianie po każdym odkurzaniu. Komuś jednak może przeszkadzać potencjalny kontakt z kurzem podczas jego wysypywania.

Jaki wybrać odkurzacz

Moc ssania kontra pobór mocy

Istotnym parametrem z bezpośrednim wpływem na jakość odkurzania jest moc ssania i pobór mocy urządzenia. Najczęściej spotkacie się z drugimi z danych, które w kategorii zwykłych odkurzaczy wahają się w granicach 1000 – 2000 W. Realna moc ssania odpowiada około jednej czwartej wielkości poboru mocy. Między innymi należy pamiętać, że wraz z zapełnianiem się worka spada moc ssania. Odkurzacz nie nadaje się do użytku bez dobrej jakościowo regulacji mocy. Może ona przebiegać skokowo i za pomocą przełącznika, w niektórych przypadkach nawet bezpośrednio za pomocą regulatora znajdującego się na rękojeści rury.

Filtry – konieczność nie tylko dla astmatyków

Współczesne, nowoczesne urządzenia dysponują zaawansowanymi systemami filtrowania przechodzącego powietrza. Klasyczna jest kombinacja filtra na wejściu przy zasysaniu silnika i wyjściowy wariant z tyłu urządzenia. Ich zadaniem jest ochrona urządzenia i usuwanie cząsteczek i szkodliwych mikroorganizmów. Osobną kategorią są specjalne filtry HEPA, zróżnicowane według funkcjonalności skalą liczbową. Maksymalną ochronę daje stopień 13, który może odfiltrować 99,9% zanieczyszczeń. Takie rozwiązanie jest dobre (nie tylko) dla alergików. Ponadto istnieją warianty do mycia w wodzie z paroletnią żywotnością.

Rury i specjalnie nadstawki

Każda powierzchnia ma swoją specyfikę, do której producenci odkurzaczy starają się jak najbardziej dostosować. Specjalne nadstawki i wielofunkcyjne gąbki do odkurzania dywanów (turbina szczotkowa), mokrej podłogi, tapicerki i słabo dostępnych miejsc bardzo często bywają już podstawowym wyposażeniem (nie dotyczy turbiny). Osobną kategorią są przystawki do odkurzania na mokro. Różnice znajdujemy także w rurach i wężach. Wersje teleskopowe oferują komfort płynnego ustawienia długości i oszczędność miejsca (wsuwają się w siebie). Ponadto niektórzy producenci umieszczają na nich bardziej lub mniej potrzebne regulatory mocy.

Podłączenie do sieci czy akumulator

Większość modeli jest podłączana do sieci elektrycznej. W takim przypadku dobrze jest dowiedzieć się, jak długi sznur będziecie mieli do dyspozycji. Nie ma nic gorszego, niż kiedy z powodu sprzątania najbardziej oddalonych pomieszczeń trzeba wyłączać i znowu włączać odkurzacz. To utrudnienie kompensują odkurzacze akumulatorowe posiadające wewnętrzne źródło energii. Baterii zasilających nie można porównywać z 220 voltami z gniazdka z tym też związana jest także niska i czasowo ograniczona moc. Pracują one w określonym czasie, zazwyczaj 6–8 minut. Z małym odkurzaniem poradzą sobie bez większych problemów, ale do regularnego odkurzania dużych powierzchni są po prostu nieodpowiednie.

Powinniście wiedzieć

Do wartości użytkowej zalicza się także komfort związany z używaniem odkurzacza. Nie zapominajcie, że prawidłowa konstrukcja kółek wyraźnie upraszcza przesuwanie się po podłodze, zaś ergonomiczny uchwyt ułatwi odkurzanie schodów. Także cicha praca nie jest standardem. Jeżeli podczas odkurzania wymagacie maksymalnej ciszy, wybierzcie sobie model z najniższym wskaźnikiem poziomu hałasu (minimum to 68 dB). Miłym dodatkiem po dokończonym odkurzaniu może być wszechobecny świeży zapach. Niemożliwe? Pomyłka, dzięki aromatyzowanym tabletkom, które wkłada się bezpośrednio do worka, cały wasz dom może przypominać leśną polanę czy truskawkowe pole. Oczywiście, jeśli wam na tym zależy.