Jak wybrać okulary narciarskie

Okulary po prostu należą do narciarstwa. Chronią oczy nie tylko przed wiatrem i śniegiem, ale również przed zanieczyszczeniami mechanicznymi i słabszymi uderzeniami. Ponieważ „spotkanie“ z gałęzią, tyczką slalomową, kotwicą wyciągu lub czyimś kijkiem nie jest niczym niezwykłym… Ponadto okulary tworzą idealny komplet z kaskiem i są najlepszą ochroną przed chłodem.

Na co uważać przy wyborze okularów narciarskich? Oczywistością powinno być, że okulary są zabezpieczone przed zamgleniem a przy ewentualnym rozbiciu nie zostawiają ostrych okruchów. To jest podstawa, na co jeszcze zwrócić uwagę?

Zabarwienie okularów

Okulary wybierajcie uwzględniając warunki oświetleniowe, w jakich najczęściej jeździcie na nartach, i odpowiednio do wrażliwości swoich oczu. Wizjery okularów narciarskich są specjalnie zaprojektowane dla określonych celów – należy do nich między innymi przepuszczanie światła, tłumienie niebieskiej składowej widma, uwypuklenie części żółtej, pomarańczowej i czerwonej w złych warunkach świetlnych i ogólne reagowanie na widmo. To wszystko trzeba rozpatrzyć, chcąc wybrać okulary bliskie optimum. Celowo nie piszemy „optymalne“, ponieważ nie ma takich, które same jedne spełnią ten warunek.

Okulary zmieniające zabarwienie w zależności od warunków oświetleniowych na ogół reagują zbyt wolno na potrzeby zjazdowców: narciarz z jaskrawego słońca wjechał w cień a okulary dopiero „rozpędzają się”, by zareagować. Rozwiązaniem są dwie pary okularów, jedne rozjaśniające i drugie neutralne lub ciemniejsze na słońce. Nie muszą być szczególnie drogie, doświadczenie pokazuje, że w zwykłych warunkach zjazdowych wystarczają również tańsze okulary.

Jak wybrać okulary narciarskie

Wentylacja

W zależności od tego, jak bardzo się pocicie, wystarczy wam standard lub będziecie potrzebować lepszej wentylacji. Najbardziej wyrafinowane antyfogi (przeciwmgielne) i podwójne szkła jednak nie mogą pokonać natury i praw fizyki. Kiedy już wilgotność w tak małej przestrzeni przekroczy krytyczną granicę, jej obniżenie może trwać dość długo, szczególnie gdy pada mokry śnieg lub deszcz.

Zwracajcie też uwagę na to, że na kasku narciarskim czy czapce osiada wilgoć, krople wody czy śnieg, i przy przesuwaniu okularów z oczu na kask możemy zamoczyć wyściółkę ramki, zwiększając tym samym wilgotność w okularach. Nadal więc obowiązuje stara dobra zasada: okulary zostawić na oczach i nie pozwalać, by wilgoć przedostała się do przestrzeni między okularami a twarzą.

Kompatybilność

Kompatybilność narciarskich okularów z kaskiem lub twarzą jest sprawą zasadniczą. Obecnie większość okularów jest tzw. helmet compatible, ale nawet zakup okularów i kasku jednej marki nie zagwarantuje, że akurat na waszej głowie będą razem siedzieć optymalnie. Ponadto jeśli macie jeden fragment wyposażenia starszy i dokupujecie nowy, to nawet w przypadku jednego producenta zgodność nie musi być oczywistością.

Jak wybrać okulary narciarskie

Nie jest odpowiednia duża przestrzeń między górną krawędzią okularówkaskiem (napór zimna na czoło, należy rozwiązać za pomocą kaptura [?] na kask) ani brak przestrzeni (zatyka się wentylacja na szczycie ramki i pianka ochronna może nasiąkać wilgocią pochodzącą ze śniegu). Okulary o właściwej kompatybilności mają sprężynkę („gumę“) przymocowaną do okularów znacznie z przodu, by dobrze odtwarzała kształt kasku [?]. W przypadku niektórych okularów dobrze jest sprawdzić, czy rozpinająca/regulująca sprzączka sprężynki nie koliduje z klipsem w tylnej części okularów.