BEST OF


Jak wybrać radio samochodowe

Radio samochodowe stanowi nie tylko źródło ważnych (np. drogowych) informacji, ale przede wszystkim również towarzysz, dzięki któremu będziecie mogli uprzyjemniać sobie podróż słuchając ulubionej muzyki z radia czy odtwarzacza.

Wymiary radia samochodowego

Wybór wielkości radia samochodowego nadającego się właśnie do waszego samochodu jest bardzo prosty.

Rozróżniamy dwie wielkości

  • 1-DIN
  • 2-DIN

Radia samochodowe 2-DINowe

2-DINowe radia samochodowe są większe i na ogół mają duży ekran dotykowy. Większość z nich potrafi już odtwarzać DVD (wyjątkowo tylko CD). Ponadto na ogół są wyposażone w Bluetooth dla realizacji funkcji handsfree w odniesieniu do telefonów komórkowych, wejście USB, kieszeń na karty pamięci i ewentualnie również nawigację.

2-DINowe radia samochodowe pojawiają się w ofercie producentów w istotnie mniejszej liczbie niż klasyczne 1-DINowe. 2-DINowe radia samochodowe są poza wyjątkami również droższe od klasycznych 1-DINowych.

1-DINowe radia samochodowe

1-DINowe radia samochodowe są najbardziej rozpowszechnione i każda marka oferuje duży wybór modeli, które różnią się z reguły wyposażeniem.

Jak wybrać radio samochodowe

Wyświetlacz i podświetlenie

Podstawowym parametrem, na podstawie którego możecie zacząć ograniczać wybór, jest podświetlenie przycisków i wyświetlacza, by radio samochodowe harmonizowało z wzornictwem i podświetleniem tablicy rozdzielczej w samochodzie.

Podstawowe i najpowszechniej stosowane kolory podświetlenia to: czerwony, zielony, niebieski oraz możliwość wyboru między dwoma kolorami. Obecnie oferuje się także możliwość większej liczby kombinacji barw.

Wyświetlacz może być podświetlony na niebiesko lub biało, w niektórych modelach możliwe jest również odtwarzanie obrazu z DVD.

Możliwości odtwarzania

Następnym parametrem wyboru jest możliwość odtwarzania CD, lub DVD.

Radia samochodowe już powszechnie odtwarzają format MP3, modele z DVD także format DivX, ponadto wyposażone są w tuner FM lub FM/AM z RDS, (które umożliwia wyświetlanie nazw stacji, tytułów nadawanych piosenek lub gatunku muzyki) i umożliwiają preselekcję.

Zabezpieczenie radia samochodowego

Do zabezpieczenia przed kradzieżą służy na ogół odejmowany przedni panel (brak możliwości zdejmowania panelu występuje w wyjątkowych wypadkach w radiach 2-DINowych). Oczywistością jest również zabezpieczenie przed wstrząsami. Niektóre modele wyposażone są również w zdalne sterowanie, na kartę (zdalne sterowanie na podczerwień) lub mocowane na kierownicy.

Wejścia

Oczywistością jest przednie wejście audio, możecie spotkać się również z wejściem USB, Bluetooth, ewentualnie kieszenią na karty pamięci służącą np. do odtwarzania waszej ulubionej muzyki. Obecnie coraz bardziej popularne są wejścia USB z możliwością bezpośredniego przyłączenia Apple iPod/iPhone.

Bardziej rozbudowanego wyboru można dokonać kierując się liczbą wyjść z możliwością przyłączenia subwoofera, czy wzmacniacza dla uzyskania lepszej jakości dźwięku.

Głośniki, subwoofery, lub wzmacniacze są również objęte naszą ofertą.