Jak wybrać radio samochodowe

Radio samochodowe stanowi nie tylko źródło ważnych (np. drogowych) informacji, ale przede wszystkim również towarzysz, dzięki któremu będziecie mogli uprzyjemniać sobie podróż słuchając ulubionej muzyki z radia czy odtwarzacza.

Wymiary radia samochodowego

Wybór wielkości radia samochodowego nadającego się właśnie do waszego samochodu jest bardzo prosty.

Rozróżniamy dwie wielkości

  • 1-DIN
  • 2-DIN

Radia samochodowe 2-DINowe

2-DINowe radia samochodowe są większe i na ogół mają duży ekran dotykowy. Większość z nich potrafi już odtwarzać DVD (wyjątkowo tylko CD). Ponadto na ogół są wyposażone w Bluetooth dla realizacji funkcji handsfree w odniesieniu do telefonów komórkowych, wejście USB, kieszeń na karty pamięci i ewentualnie również nawigację.

2-DINowe radia samochodowe pojawiają się w ofercie producentów w istotnie mniejszej liczbie niż klasyczne 1-DINowe. 2-DINowe radia samochodowe są poza wyjątkami również droższe od klasycznych 1-DINowych.

1-DINowe radia samochodowe

1-DINowe radia samochodowe są najbardziej rozpowszechnione i każda marka oferuje duży wybór modeli, które różnią się z reguły wyposażeniem.

Jak wybrać radio samochodowe

Wyświetlacz i podświetlenie

Podstawowym parametrem, na podstawie którego możecie zacząć ograniczać wybór, jest podświetlenie przycisków i wyświetlacza, by radio samochodowe harmonizowało z wzornictwem i podświetleniem tablicy rozdzielczej w samochodzie.

Podstawowe i najpowszechniej stosowane kolory podświetlenia to: czerwony, zielony, niebieski oraz możliwość wyboru między dwoma kolorami. Obecnie oferuje się także możliwość większej liczby kombinacji barw.

Wyświetlacz może być podświetlony na niebiesko lub biało, w niektórych modelach możliwe jest również odtwarzanie obrazu z DVD.

Możliwości odtwarzania

Następnym parametrem wyboru jest możliwość odtwarzania CD, lub DVD.

Radia samochodowe już powszechnie odtwarzają format MP3, modele z DVD także format DivX, ponadto wyposażone są w tuner FM lub FM/AM z RDS, (które umożliwia wyświetlanie nazw stacji, tytułów nadawanych piosenek lub gatunku muzyki) i umożliwiają preselekcję.

Zabezpieczenie radia samochodowego

Do zabezpieczenia przed kradzieżą służy na ogół odejmowany przedni panel (brak możliwości zdejmowania panelu występuje w wyjątkowych wypadkach w radiach 2-DINowych). Oczywistością jest również zabezpieczenie przed wstrząsami. Niektóre modele wyposażone są również w zdalne sterowanie, na kartę (zdalne sterowanie na podczerwień) lub mocowane na kierownicy.

Wejścia

Oczywistością jest przednie wejście audio, możecie spotkać się również z wejściem USB, Bluetooth, ewentualnie kieszenią na karty pamięci służącą np. do odtwarzania waszej ulubionej muzyki. Obecnie coraz bardziej popularne są wejścia USB z możliwością bezpośredniego przyłączenia Apple iPod/iPhone.

Bardziej rozbudowanego wyboru można dokonać kierując się liczbą wyjść z możliwością przyłączenia subwoofera, czy wzmacniacza dla uzyskania lepszej jakości dźwięku.

Głośniki, subwoofery, lub wzmacniacze są również objęte naszą ofertą.