Jak wybrać suszarkę

Suszarka jeszcze nadal nie jest całkiem bieżącym sprzętem, ale chęć jej posiadania stale rośnie. Oszczędza czas, ponieważ wypranej bielizny nie trzeba wieszać a ponadto nie trzeba czekać, aż bielizna wyschnie. Dużą wygodą jest czas, w którym można pranie wysuszyć, ale także zmiękczyć i prawie wyprasować.

Podział według umiejscowienia

Obecnie w ofercie znajdziemy wielkości 60 i 40 cm z możliwością napełniania z przodu i od góry. Priorytetem jest maksymalna wygoda przy wkładaniu prania. Osobom mającym mniejszą przestrzeń w łazience będzie odpowiadało napełnianie od frontu, które jednak musi mieć do dyspozycji dostateczną przestrzeń manipulacyjną. Napełnianie od góry jest przeznaczone np. do małych łazienek. Jeżeli mamy naprawdę mało wolnego miejsca oferuje się możliwość kombinacji pralki z suszarką. Urządzenie daje różne możliwości wykorzystania, małą niedogodnością jest to, że przed suszeniem należy wyjąć część prania, ponieważ suszarka ma mniejszą pojemność niż pralka. Nie jest to wielki problem, ponieważ nie wszystkie tkaniny odpowiednie do prania można włożyć do suszarki. Jedyna niedogodność, która wynika z tej kombinacji to zużycie zimnej wody porównywalne z praniem.

Typy suszarek

Rozróżniamy dwa podstawowe typy – suszarkę wywiewową i kondensacyjną. Parametry, funkcje i moc oba typy mają taką samą. Jedyna różnica polega na tym, w jaki sposób z urządzenia odprowadzane jest gorące powietrze, które pobiera wilgoć z prania. Może być kondensowane bezpośrednio w suszarce lub odprowadzane do pomieszczenia.

Jak wybrać suszarkę

Suszarki kondensacyjne

Suszarki kondensacyjne pracują na zasadzie kondensacji pary w wodę. Para, która powstała podczas suszenia prania zmienia się (kondensuje) w wodę i zbiera w zbiorniku. Oznacza to, że nie trzeba rozwiązywać problemu odprowadzenia pary wodnej.

U wszystkich suszarek kondensacyjnych woda zatrzymuje się w zbiorniku, niektóre modele można podłączyć bezpośrednio do kanalizacji za pomocą odprowadzenia kondensacji (które u niektórych modeli bywa ich częścią).

Dzięki temu umiejscowienie jest możliwe praktycznie gdziekolwiek przy minimalnych wymogach montażu, bez konieczności jakichkolwiek interwencji budowlanych. Z tego też powodu ten typ jest bardzo popularny i nieustająco ulepszany.

Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła

W suszarce z pompą ciepła ogrzane powietrze następnie ulega schłodzeniu, co powoduje usunięcie wilgoci. W ten sposób powstaje zamknięty obwód, w którym nie traci się ciepła (energii). Zużycie może być niższe nawet o 50 % w stosunku do normalnej suszarki kondensacyjnej. Temperatura suszenia waha się w granicach 50–55 °C, co jest około 1/3 mniej niż zużywają zwykłe suszarki kondensacyjne przy takiej samej prędkości suszenia. Proces suszenia jest bardzo delikatny, w szczególności odpowiedni do suszenia delikatnych tekstyliów, i to dzięki kontroli temperatury i pozostałej wilgoci, stopniowemu schładzaniu prania, specjalnej fazie zapobiegającej wygnieceniu i dwukierunkowej pracy bębna.

Suszarka kondensacyjna z funkcją pary

W tym przypadku upranie jest nie tylko wysuszone, ale także prawie wyprasowane. Z prania za pomocą pary usunięte zostały zagięcia, bez względu na to, czy jest suche czy wilgotne. Można także usunąć ewentualny niemiły zapach z suchego już prania. W tym przypadku delikatne tkaniny nie zostaną uszkodzone, o niektórych z nich pomyślano tworząc specjalny program. Zawsze jednak musimy polegać na zalecanych przez producentów czynnościach. Wielu z nich dodaje specjalną nadstawkę, na której rozkłada się pranie, wkłada do bębna i wybiera odpowiedni program. Podczas suszenia bęben się nie obraca, pranie jest suszone gorącym powietrzem, jest napowietrzone, jedwabiste i pachnące. Wszystkie cykle parowe wykorzystują wodę kondensowaną podczas suszenia i ich zużycie energii waha się w granicach około 0,2 kWh.

Suszarki wywiewowe

Suszarki wywiewowe (nazywa się je także ewakuacyjnymi lub wentylacyjnymi) pracują na zasadzie odprowadzenia pary przodem wentylacyjnym na zewnątrz. Suszarka wykorzystuje najprostszą zasadę suszenia, polega ona na pobieraniu powietrza z pomieszczenia, ogrzewaniu go i przesuwaniu do bębna z praniem. Tu ciepłe powietrze przyjmuje parę wodną a następnie jest odprowadzanie plastikowym wężem na zewnątrz suszarki. Z tego wynika, że są odpowiednie do samodzielnych pralni, gdzie nadmiar wilgoci nie stanowi problemu, lub do miejsc, gdzie jest możliwość przeprowadzenia drobnych prac budowlanych spowodowana koniecznością zainstalowania rurki wentylacyjnej. Ten typ suszarki można polecić tym, którzy remontują lub budują nowy dom i mogą zainstalować wszystkie rozprowadzenia, ponieważ ma niższą jak cenę tak też koszty eksploatacji.

Koszty eksploatacji

Suszarkę opłaca się kupić do nowoczesnego typu pralki automatycznej. Jeżeli posiadacie w domu starszą pralkę automatyczną, która niezbyt doskonale wiruje pranie, to użytkowanie suszarki jest bardzo nieekonomiczne! Nie tylko z powodu prostego połączenia obu urządzeń warto kupić pralkę i suszarkę za jednym zamachem i od jednego producenta. Istnieją także suszarki, które wykorzystują panel sterowania pralki, do której są podłączone kablem łączącym. Jest to wygodne, ponieważ praniem i suszeniem można sterować za pomocą jednego programatora, nawet gdy pierzecie i suszycie jednocześnie. Dzięki temu suszarka jest prostsza pod względem technicznym a przy tym tańsza. Nie można jej jednak używać bez pralki do niej przeznaczonej.

Suszarki do prania zużywają więcej energii, dlatego też przy zakupie bardzo ważnym wskaźnikiem jest klasa energetyczna, która musi być podana na tabliczce znamionowej. Wskaźnik według przepisów UE jest określany w dwóch grupach. Pierwszą tworzą suszarki wywiewowe (wentylacyjne) a drugą suszarki kondensacyjne. Przeważająca większość dzisiejszych suszarek zaszeregowana jest do klasy energetycznej C, w najlepszym przypadku do B. Wyjątkiem są suszarki z pompą ciepła, które dzięki innej zasadzie działania zaszeregowane są do klasy energetycznej A.

Jaki typ sterowania?

Prostsze i tańsze suszarki mają sterowanie mechaniczne, kiedy to sami sobie ustawiamy odpowiednią temperaturę i przybliżony czas suszenia. Bardzo ciężko jest wszystko odgadnąć chociaż do instrukcji bywa dołączana tabelka orientacyjna. W zasadzie obowiązuje, że szybkość suszenia zależy od wilgotności, ilości i rodzaju prania oraz rozmiaru bębna. Ostatnie modele wykorzystują inteligentną elektronikę, która kieruje wszystkimi procesami roboczymi. Wynikiem, oprócz oszczędności energii, jest ochrona przeciwko nadmiernemu wysuszeniu prania oraz większy komfort przy obsłudze urządzenia.

Podstawą jest segregacja

Tak jak trzeba segregować pranie do pralek, tak też należy segregować pranie do suszarki. Odpowiednie obchodzenie się jest określone symbolami na metce materiału. Wydajność suszarki obniża się, jeżeli przekroczymy jej wydajność. Nie suszymy także razem różnych materiałów. Nie mieszamy bawełny, lnu i syntetyków. Do suszarki wkładamy pranie dokładnie odwirowane. Im bardziej suche, tym wynik jest lepszy.

Co jest ważne bardziej a co mniej

To, co wykorzysta jeden, dla drugiego jest nadmiarem. Oferta różnych programów jest różna, zależy od tego, jakie nosicie rzeczy, czy chcecie suszyć zawsze czy tylko w przypadku brzydkiej pogody. Oczywistością powinien być wybór poziomu suszenia: wilgotne pranie łatwiej się prasuje, suche natychmiast można schować do szafy.

Co jest potrzebne zawsze

  • Czujnik temperatury, rodzaj otwieranie drzwiczek
  • Obustronne drzwiczki
  • Wskaźnik pozostałego czasu
  • Oświetlony bęben

Automatyzacja (znana także jako fuzzy logic, czy 6 zmysł)

Automatyczny system za pomocą czujników sam określi długość programu i odpowiednią temperaturę. Jeżeli ubrania wysuszone są w odpowiedniej mierze, elektronika, także dzięki temu, że bez przerwy monitoruje poziom wilgotności, zatrzyma cykl. Rezultatem jest doskonały wynik z minimalnymi kosztami. Całkowita praca, dzięki elektronice, jest także bardzo cicha.

Proste prasowanie i funkcje prasownia to nie to samo

Funkcja proste prasowanie chroni pranie przed zagnieceniami. System ten, na krótko przed zakończeniem suszenia, chłodzi i puszy. Robi tak też w przypadku, gdy pranie zapomnicie wyjąć, bęben w określonych interwałach czasowych się obraca.

Funkcja prasowania wyrównuje zagięcia na praniu w ten sposób, że do prania wpuszcza parę wodną. Funkcję tę możecie wykorzystać także w przypadku prania suszonego poza pralką. Odświeży się już noszone ubranie, na przykład swetry, delikatną bieliznę lub ubranie, które po cyklu prasowania wystarczy ułożyć na wieszaku.

Przesunięcie czasu suszenia

Dla odpowiedniego efektu zalecamy wyjąć pranie zaraz po suszeniu, na co wasz plan dnia często nie musi pozwolić. Odpowiednim dla was rozwiązaniem jest więc możliwość przesunięcia czasu suszenia. Jeżeli wiecie o której godzinie wrócicie do domu, możecie suszarkę ustawić tak, aby w czasie waszego powrotu była pod koniec swojego procesu suszenia.

Wynikiem wyjęcia prania w odpowiednim momencie jest to, że jeżeli pranie w odpowiednim czasie złożycie, wyrównają się ewentualne zagięcia i nie trzeba będzie prania prasować, lub podczas prasowania nie będziecie zbytecznie dodawać sobie pracy. Prania, które wyjmuje się po dłuższym czasie, nie uchroni się od ewentualnych zagięć i trzeba więcej czasu spędzić przy jego prasowaniu.

Zabezpieczenie przed dziećmi

Bywa stosowane przy skomplikowanych programatorach elektronicznych i gwarantuje, że po zamknięciu przyciskiem przycisku lub kombinacji przycisków nie ma już możliwości zmiany ustawienia programu suszarki.