Jak wybrać telewizor LCD

Telewizory LCD zastąpiły klasyczne CRT (kineskopowe) przede wszystkim dzięki możliwości uzyskiwania różnych wielkości przekątnej ekranu. Nawet najtańsze telewizory LCD, mają w porównaniu z klasycznymi ostry obraz z jasnymi barwami i czystym dźwiękiem. Nowe telewizory LCD różnią się pod względem funkcji i technologii i tylko od was zależy, które wybierzecie.

Przekątna

Przekątna jest pierwszym parametrem określającym telewizor LCD. Podaje się w centymetrach lub calach: 1 cal = 2,54 cm.

Wybierając odpowiednią przekątną nowego telewizora LCD należy wziąć pod uwagę odległość między telewizorem i miejscem, z którego będziecie ten telewizor oglądać. Niewłaściwie dobrana odległość może osłabić przyjemność oglądania i nie pozwala na wykorzystanie całego potencjału sprzętu.

Dzięki nieustannemu pojawianiu się na rynku telewizorów o coraz większych przekątnych możecie odnieść wrażenie, że im większa przekątna tym lepsza. Tak nie jest. Telewizor LCD o ogromnej przekątnej wymaga dużej przestrzeni i odległości przy oglądaniu, w przeciwnym razie zobaczycie jedynie poszczególne punkty (piksele), a nie cały obraz i będziecie rozczarowani.

Reguły oglądania telewizora LCD

  • Patrzcie się na na obraz poziomo lub lekko od dołu (pod kątem ok. 9°)
  • centrum obrazu powinno być na poziomie oczu
  • obraz powinien zajmować około 35° – 40° waszego pola widzenia – jest to obszar, który oko człowieka jest w stanie objąć bez potrzeby kręcenia głową

Ogólnie zalecana odległość dla HD TV wynosi 2–3 × długości przekątnej telewizora LCD.

Jak wybrać telewizor LCD

Rozdzielczość

Rozdzielczość określa jakość i możliwości wyświetlacza LCD telewizora. Wyrażana jest w pikselach. Całkowita liczba pikseli (punktów) na ekranie obliczymy mnożąc przez siebie podane wartości (np. 1366×768 = 1 049 088 punktów). Im wyższy wynik, tym lepiej. Doskonałość obrazu zależy jednak również od innych czynników, np. kontrastu, jasności, czasu reakcji itp. (patrz poniżej).

Podział telewizorów LCD według rozdzielczości

Telewizory HD Ready LCD należą do najczęściej sprzedawanych, ponieważ mają dostępną cenę oferując wysoki standard. Są odpowiednie do zwykłego odbioru sygnału telewizyjnego. Rozdzielczość telewizora LCD HD Ready = 1366×768.

Telewizory Full HD LCD doskonale sprawdzają się przy oglądaniu telewizji o wysokiej rozdzielczości, z płyt Blu-ray, cyfrowej SAT, jak również filmów DVD. Jeśli cenicie wysoką jakość, wówczas telewizor LCD z Full HD jest tym, czego potrzebujecie. Rozdzielczość Full HD = 1920×1080.

Kontrast

Jest to stosunek jasności reprodukcji czerni i bieli. Tak samo, jak w przypadku rozdzielczości obowiązuje zasada, że im wyższa wartość, tym lepszy jest obraz. Kontrast statyczny (naturalny kontrast, określony przez podświetlenie i różnicę między czernią a bielą) wynosi około 1 500:1 kontrast dynamiczny (kontrast działa w ten sposób, że następuje stłumienie lampy podświetlającej (podświetlenie panelu) przy reprodukowaniu ciemnej sceny i odwrotnie, rozjaśnia się maksymalnie podczas odtwarzaniu np. zalanego słońcem pejzażu) osiąga wartości do 10 000:1 (i wyższe) – stwierdza się tłumiąc podświetlenie panelu przy ciemnej scenie lub rozjaśnia maksymalnie przy bardzo jasnej scenie. Producenci często nie rozróżniają kontrastu dynamicznego i statycznego.

Jasność

Wyraża się w cd/m², oznacza światłość telewizora podczas reprodukowania bieli. Klasyczne telewizory miały jasność około 120 cd/m2. W przypadku telewizorów LCD do zwykłego oglądania wystarcza wartość ok. 500 cd/m2. Wyższe wartości jasności zapewniają lepsze oglądanie obrazu przy bezpośrednio padającym świetle słonecznym.

Czas reakcji

Panel LCD składa się z ciekłych kryształów , które przepuszczają światło doprowadzane przez rurki podświetlające. Ilość światła, które przeszło określa wynikową barwę piksela – (jeden piksel składa się z trzech subpikseli – czerwonego, zielonego i niebieskiego). Ciekłe kryształy wymagają pewnego czasu na osiągnięcie właściwego położenia i przedstawienie wymaganego koloru.. Czas ten nazywany jest czasem reakcji. Standardowy czas reakcji wynosi 6–8 ms.

Kąt obserwacji

Każdy telewizor LCD podczas patrzeń się na ekran z boku zmienia przedstawienie barw, ciemnieje i traci kontrast. Za standard uważa się kąt obserwacji 170–178°. Większy kąt oznacza możliwość dobrego oglądania telewizji nie tylko na wprost, ale również z boku, przy czym nie następuje zniekształcenie obrazu.

Nowość na rynku – telewizja 3D

Do najnowszych osiągnięć technologicznych z pewnością zalicza się 3D LCD i telewizor plazmowy. Oferta telewizorów 3D jest oczywiście ściśle związana ze sprzedażą okularów 3D, odtwarzaczy 3D blu-ray, kin domowych 3D.