Jak wybrać zamrażarkę

Przed zakupem zamrażarki zawsze należy sobie określić priorytety, czego od zamrażarki oczekujemy. Podstawowymi kryteriami przy wyborze zamrażarki jest zużycie energii, wymiary, pojemność, jakość oraz, wcale nie na ostatnim miejscu, cena.

Przy wyborze zamrażarki zawsze ważne jest myślenie o eksploatacji i ekonomii użytkowania, a nie kierowanie się jedynie ceną kupna. Bardzo często spotykamy się z tym, że dobre jakościowo, często niewiele droższe zamrażarki, zaoszczędzą klientowi pieniądze. Dlatego dobrze jest trzymać się sprawdzonych marek, specjalistów w dziedzinie, z którymi współpracujemy, jakimi są na przykład zamrażarki AEG, Bosch, Electrolux, Gorenje, Haier, Liebherr, Siemens, Whirpool oraz inne marki.

Koszty ekonomiczne

Aby zagwarantować jak najwyższą ekonomiczność eksploatacji, zamrażarka powinna być raczej mniejsza, ale prawie cała wypełniona, niż większa a wykorzystana jedynie w połowie. Na osobę sprawdziła się pojemność 40 litrów. Jeżeli jesteście właścicielami ogródka lub myśliwymi, wartość lepiej podwoić.

Zamrażarka nigdy nie powinna być umieszczana w pobliżu źródła ciepła (ogrzewanie), ani w pomieszczeniu, które ogrzewacie do miłej temperatury pokojowej. Im niższa temperatura pokojowa, tym niższe jest zużycie energii elektrycznej. Umieszczając zamrażarkę w mieszkaniu myślcie o nieregularnym hałasie, który zamrażarka wydaje. Dlatego dobrze umieścić zamrażarkę w miejscu, gdzie nie spędzacie czasu. Dobrym rozwiązaniem jest korytarz, hol lub piwnica. Poza tym wszystkie typy mają podaną klasę klimatyczną.

Klasa klimatyczna

Klasa klimatyczna określa idealną temperaturę zewnętrzną do pracy zamrażarki.

Klasa Nazwa klasy Zakres otaczających temperatur
SN Rozszerzona umiarkowana 10 – 32 °C
N Umiarkowana 16 – 32 °C
ST Subtropikalna 18 – 38 °C
T Tropikalna 18 – 43 °C

Jeżeli w danych technicznych urządzenia podane są dwie klasy lub więcej, oznacza to, że jest przeznaczona dla całego zakresu podanych klas klimatycznych. Na przykład, jeżeli podany jest zakres klas klimatycznych SN-N-ST urządzenie może pracować przy temperaturach 10 – 38 °C (im wyższa temperatura, tym wyższe zużycie energii).

Jak wybrać zamrażarkę

Typy zamrażarek

W zależności od wykorfzystania rozróżniamy trzy podstawowe typy zamrażarek domowych.

Zamrażarki skrzyniowe (lady)

Zamrażarka skrzyniowa przy takiej samej objętości oferuje więcej miejsca, które może zaoszczędzić otwieranie od góry. Są wygodne przede wszystkim dla tych, którzy przechowują wiekszą ilość jedzenia takiego samego rodzaju. Wygodą jest dobra izolacja, dzięki której mają niższe zużycie energii.

Dużym minusem jest nie całkowita przejrzystość. Ten brak producenci starają się częściowo rozwiązać za pomocą plastikowych szuflad. Wyboru tego typu zamrażarki nie poleca się osobom starszym i osobom niższego wzrostu, dla których nie do pokonania staje się problem sięgnięcia po produkty ułożone w dolnej części zamrażarki.

Zamrażarki szufladowe

Zamrażarka szufladowa ma kształt klasycznej lodówki, u której drzwczki otwiera się pociągnięciem do siebie. Do każdej przegródki, która, przynajmniej częściowo, bywa przezroczysta, można włożyć określony typ żywności i natychmiast otrzymać informację o ilości i rodzaju przechowywanej żywności.

Ogólnie można zalecić układanie na górnych pozycjach żywności do natychmiastowego zamrożenia. Niedogodnością szufladowych zamrażarek w porównaniu ze skrzyniowymi jest mniejsza pojemność i wyższa cena.

Zamrażarki do zabudowy

Zamrażarki do zabudowy przeznaczone są do zabudowy w ciągu kuchennym. Przy zamrażarkach do zabudowy należy pamiętać, że kuchnia, także dzieki gotowaniu, należy do najcieplejszych pomieszczeń i dlatego należy oczekiwać większego zużycia energii elektrycznej niż u zamrażarek skrzyniowych czy szufladowych.