Jak wybrać zmywarkę do naczyń

W obecnych czasach zmywarki do naczyń należą do standardowego wyposażenia nowoczesnej kuchni i to z paru powodów. Dla większości zmywanie naczyń ciągle należy do najmniej ulubionych czynności kuchennych, są tu także czysto racjonalne powody jak oszczędność czasu, oszczędność pieniędzy lub schowanie już użytych naczyń.

Tak jak w innych rodzajach sprzętu AGD różne rozmiary i typy istnieją także wśród zmywarek.

Rozmiar zmywarki

Zmywarkę wybierajcie przede wszystkim według następujących kryteriów:

  • ile jest osób w domu
  • jak często przygotowujecie w domu posiłki
  • czy często urządzacie spotakania z przyjaciółmi lub inne imprezy towarzyskie
  • ile sztuk naczyń maci w gospodarstwie domowym

Po rozważeniu wszystkich kryteriów możecie wybierać z trzech podstawowych rozmiarów – na cztery komplety naczyń, dziewięć kompletów, lub dwanaście i więcej kompletów. Jeden komplet stołowy obejmuje talerz głęboki, płytki i deserowy, filiżankę, spodeczek i sztućce.

Orientacyjne rozmiary w stosunku do liczby kompletów naczyń

Liczba kompletów naczyń Rozmiar (szerokość x wysokość x głębokość)
14 60×85×60 cm
10 45×85×60 cm
6 55×45×50 cm
Jak wybrać zmywarkę

Zmywarka do zabudowy kontra wolnostojąca

Zmywarki do zabudowy sa oferowane w szerokości 45 cm60 cm, mają przygotowane rozprowadzenie do zabudowy, tak samo jak drzwiczki frontowe, u których bierze się pod uwagę możliwość montażu frontu odpowiadającego wystrojowi kuchni.

Wolnostojącą zmywarkę możecie umieścić w kuchni gdziekolwiek tam, gdzie jest dostęp do rozprowadzenia wody i ścieków. Jako najwygodniejsze sprawdziło się miejsce obok lub w pobliżu zlewozmywaka. Możliwość zabudowy przy wolnostojących zmywarkach oznacza, że zmywawarka jest dostosowana do zdjęcia jej górnej części i wsunięcia pod blat kuchenny. W ten sposób przednia część zmywarki pozostanie w fabrycznym wykonaniu, jedynie górna część jest schowana pod blatem ciągu kuchennego.

Możliwości energetyczne i hałas

Zużycie, po możliwościach przestrzennych, jest drugim najważniejszym kryterium wyboru. O możliwościach energetycznych dowiecie się w prosty sposób z tabliczki znamionowej umieszczonej na wyrobie, gdzie A+ oznacza najlepsze. Inne oznaczenia to B, C, D , E, F, G, gdzie G oznacza zmywarkę najmniej oszczędną. Większość współczesnych zmywarek waha się pomiędzy A+ i B+. Taką samą skalą oznacza się jakość mycia i suszenia.

Najlepszym wariantem jest klasa A u wszystkich parametrów. Oczywiście niższa efektywność zmywania jeszcze nie oznacza, że naczynia nie zostaną umyte. Zwykłe zabrudzenia zostaną usunięte dobrze, widoczne różnice zauważycie dopiero u bardzo brudnych naczyń.

Zużycie wody na jeden cykl zmywania waha się w granicach 11 – 18 l. Nawet przy tańszych modelach nie powinna być przekroczona granica 25 l.

Jeżeli zmywacie naczynie głównie wieczorem, sprawdzajcie dane dotyczące hałasu. Głośna zmywarka będzie wam przeszkadzać. Zazwyczaj podawana jest wartość około 50 dB, jednak nowocześniejsze typy wahają się już na granicy 44 dB.

Jakie programy potrzebujesz?

Standardowo zmywarki dysponują paroma podstawowymi programami (zazwyczaj sześć), które zauważycie u każdego modelu (zmywanie wstępne, zmywanie, program intensywny, program automatyczny, mieszany, przyspieszony itp.).

Podstawowy podział temperatur:

40 °C odpowiednie do średnio zabrudzone naczyń
50 °C w tej temperaturze dochodzi do najlepszego wykorzystania enzymów zawartych w środkach do zmywania
60 – 65 °C odpowiednie do zmywania zwyczajnie zabrudzonych naczyń
70 °C intensywny program do bardzo brudnych naczyń
Eco trwa najdłużej, ale najbardziej oszczeza energię

Pozostała oferta programów i funkcji u poszczególnych modeli różni się i jest bardzo obszerna. Przy podejmowaniu decyzji, co przy zakupie jest najważniejsze, należy uwzględnić swój styl życia, czy podczas zmywania jest większość szklanych naczyń czy zabrudzonych garnków.

Należy zwrócić także uwagę na liczbę filtrów wychwytujących zanieczyszczenia, powinno ich być jak najwięcej, ponieważ znacząco wpływają na jakość mycia i delikatniej obchodzą się z naczynianmi.

Jak wybrać zmywarkę

Możliwe inne funkcje i pogramy

(nazwy u poszczególnych producentów mogą się różnić)

Fuzzy Logic

Zmywarka sama rozpozna, ile naczyń zostało do niej włożonych i jak są zabrudzone. Zgoddnie z tym uruchomi odpowiednią temperaturę i ilość wody, czasy zmywania i płukania a na podstawie aktualnych wyników zmywania koryguje je tak, aby wynikiem były zawsze perfekcyjnie pozmywane naczynia, przy jak najniższym zużyciu wody i energii elektrycznej.

Nie jest istotną rzeczą, jak naczynia są ułozone. Czujniki zmierzą także, jak szybko w zmywarce zagrzeje się woda i ile wody ścieknie z naczyń. Na podsatwie tych danych system elektroniczny obliczy, już podczas pierwszego płukania, dokładny przebieg całego programu. Ten zaś na bieżąco aktualizuje. Zmywarki wyposażone w ten czujnik nie zużywają więcej energii i wody, niż rzeczywiście jest to konieczne, ponadto wystarczy przycisnąc jeden przycisk, bez jakiegokolwiek innego ustawiania.

Aquasafe

Zapewnia wewnętrzną ochronę zmywarki. Kontroluje każdą ewentualną stratę wody z obiegu wewnętrznego. W przypadku wycieku wody Aquasafe wyłączy pracę zmywarki i wypompuje z niej wodę.

Aquastop

Zapewnia zewnętrzną ochronę zmywarki. Zapobiega jakiemukolwiek wyciekowi wody z wężyka doprowadzającego. W przypadku wycieku wody Aquastop wyłączy pracę zmywarki, wypompuje z niej wodę i zamknie zawór doprowadzenia wody.

Anti-bacteria

Funkcja ta (ewentualnie program) gwarantuje usunięcie 99,9 % bakterii z naczń.

Bio

Program dla lekko zabrudzonych naczyń z zaschniętymi resztkami jedznia. Temperatura wody: 50 °C.

Eco

Program ten wykorzystuje enzymatyczne środki do zmywania nowej generacji. Jest przeznaczony do mycia na bieżąco lub do bardziej zabrudzonych naczyń, na których są zaschnięte resztki jedzenia z niższym zużyciem energii elektrycznej. Temperatura wody: 50 °C.

Multizone

Wybór zmywania wielopoziomowego (możliwość zmywania na górnym lub dolnym koszu).

Program nocny

Specjalny program odpowiedni do nocnej pracy zmywarki – hałas osiąga jedynie 39 dB.

Odłożone zmywanie

Funkcje, które umożliwiają odłożenie zmywania (o 1–24 godzin) i automatyczne włączenie zmywarki wtedy, kiedy użytkownikowi najbardziej to odpowiada.

Party program

Specjalny program oraz komplet uchwytów do mycia nawet 48 szklanek.

Wsad połowiczny

Wybór dla codziennego zmywania naczyń. Każdy z koszy napełnia się tylko do połowy i nie trzeba czekać, aż zapełni się cała zmywarka. W ten sposób zaoszczędzicie nawet 20 % wody, czasu i energii.

Program zmywania intensywnego (Intensive)

Zalecany jest do zmywania mocno zabrudzonych naczyń (głębokie garnki). Naczyń przed zmywaniem nie trzeba płukać ani myć wstępnie. 6. zmysł wybierze temperaturę wody od 60 do 70 °C.